Kira Beyannamesi Nedir? Ne Zaman, Nereye Yapılır?

Kira beyannamesi 2018 için belirlenen tarihlerde, mülk sahipleri tarafından taşınmazın bağlı olduğu vergi dairesine beyannamelerini teslim edebilir.

Kira Beyannamesi Nedir? Ne Zaman, Nereye Yapılır?

Taşınmazını kiraya vererek kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelir vergisi mükellefi sayılıyor. Vergi beyanına dayalı bir vergi sistemi olması nedeniyle öncelikle beyanname verilmesi gerekiyor. Dolayısıyla kira geliri elde eden vatandaşlar kira beyannamesi 2018 ücretlerini araştırıyor. Kiraya verilen ev ya da iş yerinden 2017 senesinde elde edilen gelirler için beyanname dönemi 1 Mart 2018 tarihi itibarıyla başladı.

2018 Kira Beyannamesi

Ev ve konut kiraya verenler için vergi dönemi başladı. 2017 senesinde kira geliri elde eden vatandaşların kira beyannamesi vermesi gerekiyor. Konutta 3.800 liranın üstünde, iş yerinde 30 bin liranın üstünde kira geliri elde edenler beyanname vermeli. Her sene tekrar belirlenen bu istisna tutar, 2015 senesinde kira gelirleri için 3.600 lira seviyesindeyken, 2017 senesinde kira gelirleri için 3.900 lira seviyesinde olarak belirlenmişti.İşyerini kiraya verenler için tespit yöntemi daha farklı. Bu kişiler 1 Ocak ila 31 Aralık 2017 arasında kiraya verdikleri işyerlerinden elde ettikleri gelirlerden kesinti yapılan brüt tutar 30 bin lirayı aşıyorsa, bu işyeri kira gelirini beyan edecek. Mükellefler beyannamelerini bağlı oldukları vergi dairesine verebilecekleri gibi elektronik beyanname yetkisi almış meslek mensupları ile de gönderebilir.

Kira beyannamesi 2018’de, geçen sene ne kadar kira geliri elde edilmişse o tutarda beyan edilecek. Evin 2 ay boş kalması halinde 10 aylık kira geliri beyan edilecek. Kira gelirini beyan ederken seçilecek yöntem ödenecek vergi tutarı yönünden çok önemli. Götürü gider yönteminin seçilmesi durumunda iki sene bu yöntem değiştirilemeyecek. Götürü gider yönteminin avantajı ise gayrimenkulle ilgili hakkı sağlaması. Gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda, mülk sahibinin üstlendiği aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri, mülke ilişkin sigorta giderleri, mülk konut ise banka kredisiyle alınması halinde 5 yıl süre ile faiz ödemeleri, gayrimenkule ait bakım onarım ve idame giderleri, mülk sahibi kendisi de kirada oturuyorsa ödediği kira giderini vergi hesabından düşülüyor.

Kira Beyannamesi Ne Zaman Yapılmalı?

Kira beyannamesi, vergi dairelerine veya www.gib.gov.tr adresi aracılığıyla 26 Mart tarihine kadar  teslim edilmeli. 1 Ocak- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında konutta 3 bin 900 liradan, iş yerinde 30 bin liradan daha düşük gelir elde edenler vergiden muaf tutulacak. Kira gelirinin kişiye tahakkuk ettiği vergiler, Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 taksit şeklinde ödenecek. İlk taksit ödemeleri 2 Nisan tarihine kadar yapılmalı. İkinci taksitler ise Temmuz ayında ödenecek.

Kira Beyannamesi Nereye Yapılır?

Kira beyannamesi 2018 için belirlenen tarihlerde, mülk sahipleri tarafından taşınmazın bağlı olduğu vergi dairesine beyannamelerini teslim edebilir. Bunun yanı sıra "www.gib.gov.tr" adresindeki hazır beyan sisteminden online olarak da form doldurularak beyanname verilebilir. 60 yaş üstü internet kullanmayı bilmeyen vergi mükellefleri, okuma yazma bilmeyenler ve engelliler, 444 0 189 numaralı Vergi İletişim Merkezi'ni arayarak yardım isteyebilir. Bu durumda Maliye Bakanlığı tarafından yönlendirilen memurlar bu vatandaşlara yardım edecek. Beyanname ödemeleri vergi dairelerine, anlaşmalı bankalara, internet bankacılığı aracılığıyla ya da www.gib.gov.tr adresi adresinden anlaşmalı bankaların kredi kartı veya banka kartları kullanılarak ve havale yöntemiyle yapılabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri