KOSGEB ile Küçükbaş Hayvan Desteği Olumlu Etkilerini Gösteriyor

Hayvan desteklerinin çıkış sebebine bakıldığı zaman nüfusu karşılayacak derecede hayvan artışının meydana gelmemesi görülmektedir. Ülkemizde em tarımda hem de hayvancılıkta büyük bir ithalat hamlesi gerçekleştirilmektedir.

KOSGEB ile Küçükbaş Hayvan Desteği Olumlu Etkilerini Gösteriyor

Hayvan desteklerinin çıkış sebebine bakıldığı zaman nüfusu karşılayacak derecede hayvan artışının meydana gelmemesi görülmektedir. Ülkemizde em tarımda hem de hayvancılıkta büyük bir ithalat hamlesi gerçekleştirilmektedir. Neredeyse hayvanların yediği yeme kadar dışarıdan alan bir ülke olarak fiyatları kontrol etme konusunda da sıkıntılar çekildiği görülmektedir. KOSGEB hayvan desteği aracılığı ile işletmeler ekonomik darboğazdan kurtulurken ülkemizde yer alan hayvan sıkıntısına da bir çözüm getirilmektedir.

Devlet tarafından atılan adımlar ile et konusunda ve tarımda dışa bağımlılığın en aza indirilmesi hedef olarak belirlenmiştir. Besi hayvan desteği alternatifinden başlayarak yem desteğine kadar birçok farklı alanda hayvancılık ile ilgilenen kişiler desteklenmektedir.

Hayvan Desteği Türleri Nelerdir?

Köylüye hayvan desteği farklı alt başlıklara ayrılmaktadır. Öncelikli olarak hayvan türü ayırt etmeden besilik olanların her birine özel farklı projeler ortaya koyulmaktadır. Büyükbaş hayvan, kanatlı ve son olarak da küçükbaş hayvancılık konusunda geniş bir skala söz konusudur. Köylüye hayvan desteği şartları içerisinde Çiftçi Kayıt sistemine dahil olmak başı çekmektedir. Tarım ya da hayvancılık ile alakalı olarak hangi projeye dahil olmak isterseniz isteyin temel olarak kesinlikle bu sistemin bir parçası olmanız talep edilmektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemi: Ülkemizde e-devlet üzerinden bu sisteme dahil olabilirsiniz. Oldukça basit bir süreçtir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sayfasına girildiği zaman çiftçi kaydı oluşturma alanında gerekli işlemler dakikalar içerisinde tamamlanabilmektedir.

Küçükbaş hayvan destek ödemeleri ve alanda geçerli olan farklı destek projesinden istifade edebilmek için bu kaydınızın tamamlanmış olması gerekmektedir. Projeler sayesinde kayıt yaptırmaya gerek duymayan kişilerin de ağa dahil edilmesi mümkün kılınmaktadır.

300 Koyun Desteğini Almak İçin Geçerli Prosedürler Nelerdir?

Küçükbaş hayvan desteği alabilmek için bir önceki bölümde bahsedildiği gibi e-devlet üzerinden gerekli olan kaydın oluşturulması gerekmektedir. Bunun haricinde kişilerin kendi işletmesine sahip olması istenmektedir. 0’dan işletme sahibi olacak olan kişilerin bir yer ve gerekli olan hukuki prosedürleri yerine getirmesi istenmektedir.

Küçükbaş hayvan hibe desteği 300 koyun olarak basına lanse edilse de gerekli koşulları yakalayamayan kişiler için 100’e kadar düşebilmektedir. Koyunların zayi olmaması için ederin belirli bir oranında mal varlığınız bulunması gerektiği de dikkate alınmalıdır.

Eğitim Koşulu: Projede yer alacak olan kişilerin 300 koyun desteğini alabilmek için kendi işletmesinde devlet tarafından gönderilen uzmanlardan gerekli olan desteği alması istenmektedir. Bu eğitim sayesinde destekleme paketine dahil olan kişilerin hayvancılık hakkında daha bilgili bir hale gelmeleri de mümkün kılınmaktadır.

Projelerin Hayvancılıktaki Etkisi Hangi Süreçte Ortaya Çıkacaktır?

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği devlet desteği sonuçlarını aynı sene içerisinde ortaya koymasa da ilerleyen senelerde hem fiyatlarda hem de canlı hayvan sayısında kendini gösterecektir. Kurban Bayramlarında bile bu konuda bir değişim gözlediği zaman piyasadan net olarak anlaşılmaktadır. İthal hayvanları hayvan pazarlarında görmemeye başladığımız zaman devlet eli ile yapılmış olan bu girişimlerin işe yaramaya başladığı anlaşılabilir. Uzmanlar bu durumun 3 sene içerisinde kendini göstereceğini belirtmektedir.

Tarım Bakanlığı küçükbaş hayvan desteği ile son dönemlerde süt fiyatlarında meydana gelen artışın önünün kesilmesi hayvan ithalatına da bir sınır koyulması hedeflenmektedir. Hayvanların sayısının artırılması kadar mevcut hayvanların en sağlıklı koşullarda yetiştirilmesi için gerekli küpe desteği dahi bakanlık tarafından sağlanabilmektedir. Devlet hayvan desteği alanında 2018 yılında da girişimlerini sergilemeye devam etmektedir. Piyasalara ithal et girişi devam etse de ilerleyen yılarda bu oranın en aza inmesi için projeler uygulanmaya devam etmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri