Türkiye’de Çiftçiliği Hareketlendirme Çalışmaları

Uzun zamandır yapılan tarım ve hayvancılık alanında iyileştirme çalışmaları 2018 yılı içinde de yoluna devam ediyor. Gıda, Tarım ve hayvancılık bakanlığından yapılan son açıklamalarla yeni projeler duyuruldu.

Türkiye’de Çiftçiliği Hareketlendirme Çalışmaları

Uzun zamandır yapılan tarım ve hayvancılık alanında iyileştirme çalışmaları 2018 yılı içinde de yoluna devam ediyor. Gıda, Tarım ve hayvancılık bakanlığından yapılan son açıklamalarla yeni projeler duyuruldu. Buna göre mevcut işini yapan çiftçiye destekler devam ederken bu sektöre adım atmak isteyen 18 40 yaş arası çiftçi desteği iş arayan gençler için bir iş kapısı fırsatı sunuyor.

300 Koyun Ve 5 İnek Desteği Nasıl Alınır?

Devlet çiftçi desteği içinde özellikle gençleri ele alan projelerin olması aran işsizlik sorununa da el atmaktadır. Tarım alanında ve hayvancılık alanında kırsal alanlardan kente göç yaşanmasıyla artan sıkıntılı sürecin sona ermesi bakımından uzun süreli olarak destek çalışmaları başlatıldı.

Birçok kuruluş bu sürece destek olurken 2018 yılı içinde de bakanlıktan yapılan açıklamalarla hız kesilmeden bu alanda desteklerin devam edeceği ifade edildi. Kırsala alanların kalkınması, tarım ve hayvancılığın yeniden canlanarak ekonomiye de can vermesi gibi edenler öne sürülerek yapılan devlet çiftçi desteği 2018 yılı içinde gençleri de kapsayacak son proje bu alanda iş kurmak isteyenlere yönelik.

18-40 yaş arası olan kişilere devlet tarafından 300 koyun ve 5 inek hibe edileceği ifade edildi.

Genç çiftçi destek şartları eksiksiz yerine getirilmesi halinde ödemeler yapılmaktadır. Bunun için n az 70 m2’lik kapalı büyükbaş tesis alanı yapılmalı ve 3 adet melez büyükbaş hayvan alımı gerçekleştirilmelidir. Bir diğer seçenek ise en az 100 m2’lik kapalı alan küçükbaş beslenecek hayvan tesisi yapılmalı ve bunun içinde 20 adet küçükbaş hayvan alımının da gerçekleştirilmesi gerekir.

Devletten Gelen Çiftçi Destekleri Nelerdir?

Çiftçi mazot desteği 2018 yılı içinde de farklı türde ekim yapılacak ürünler için geçerli olmaktadır. Her biri için yapılacak ödemeler değişmektedir.Buğday alanında devlet toplamda 19 lira ödeme yapacağını duyurulurken bunun 15 lirası mazot için yapılmaktadır.

Buğdayın yanı sıra nohut, kuru fasulye, soya fasulyesi, soğan, yap yapımı için Ayçiçek üretimi, ceviz gibi farklı besin gruplarının ekimleri için de ödemeler yapılmaktadır. Her birinin içinde hem gübre alımı hem de mazot alımı için ayrılan bütçeler değişmektedir.

Çiftçi tarla desteği sunarak çiftçinin yükünü azaltmaya devam ediyor. Buna göre ekimi yapılan ürün ve tarla dönümüne göre yapılacak ödeme miktarları da değişmektedir. 2018 yılı içinde devlet tarafından seralar için verilecek destek 150 TL olurken fındık üretimi yapan çiftçiye dekar başına 170 TL olarak belirtilmektedir. Desteklerin içinde toprak analizi için de ödeme yapılmaktadır. Projeye göre dekar başına analiz için 2.5tl ödeme yapılacaktır.

Çiftçiye KOSGEB’den Destek Var Mı?

Çiftçiye destek veren kuruluşlar içinde yer alan KOSGEB her daim üreticinin yanında olmaya devam ediyor. İş kurma konusunda girişimcilere sunduğu desteklerle uzun yıllardır iş kuranların yanında olan KOSGEB son yapılan çalışmalarla tarım ve hayvancılık alanında da yeni projeler sunmaktadır.

KOSGEB genç çiftçi desteği içinde 150 bin TL ödeme yapılmaktadır alınan bu para sayesinde çiftçiler mevcut işlerini büyütebilecekleri gibi dilerlerse bu alanda yeni iş kolu oluşturabilmektedirler. Geri ödem koşullarında ise 7 yıl vade konmaktadır.

Çiftçi destek kredisi nasıl alınır sorusuna yanıt arayanlar için KOSGEB proje kapsamında başvuru yapanlara ise 50 bin TL hibe ödeme yapmaktadır. Bunun yanı sıra sera kurum aşamasında da faizsiz kredi kullanımından faydalanılması sağlanmaktadır.

KOSGEB gibi devlette bu alanda iş kurmak isteyen gençlerin yanında olmaya 2018 yılında da devam ediyor. 30 bin TL çiftçi desteği sunarak tarım ve hayvancılık alanında yeni girişimlerin yapılmasının kapısını açmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri