VEDOP Nedir? VEDOP Sorgulama Nasıl Yapılır?

VEDOP, Gelir İdaresinin bütün işlemlerini bilgisayar ortamına taşıyıp iş yükünü hafifletmek, etkinlik ve verimlilik düzeyini artırmak ve bilgisayar ortamında bir araya getirilen verilerin sağlıklı bir karar destek ve yönetim bilgi sisteminin meydana getirilmesini amaçlamaktadır.

VEDOP Nedir? VEDOP Sorgulama Nasıl Yapılır?

VEDOP, Gelir İdaresinin bütün işlemlerini bilgisayar ortamına taşıyıp iş yükünü hafifletmek, etkinlik ve verimlilik düzeyini artırmak ve bilgisayar ortamında bir araya getirilen verilerin sağlıklı bir karar destek ve yönetim bilgi sisteminin meydana getirilmesini amaçlayan ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın en kritik teknolojik altyapısını meydana getiren ilk projedir. Vergi Daireleri Tam Otomasyon Projesi anlamına gelen VEDOP, bilgisayar teknolojisinin yeni imkanları ile vergi dairesinin sahip olduğu fonksiyonlarını bütünüyle kapsayan bir bilgi işlem uygulamasının vergi dairelerinde daha yaygın bir hale getirilmesi ve bölge – merkez network yapısının oluşturulması şeklinde tabir edilmektedir.

VEDOP Nedir?

Vergi dairelerinin otomasyona geçirilmesi maksadı ile bir pilot proje şeklinde hayata geçirilen projenin temel maksadı, vergi geliri ve sunulan hizmetin daha kaliteli bir hale getirilmesi, vergi dairesi ile bir ilişkisi bulunan diğer kurumlar ile ortak bir bilgi sisteminin aktif olarak kullanılması, vergi politikaları ve denetim stratejilerinin oluşturulmasında söz sahibi olanların ihtiyacı olan bilginin sunulması olarak sıralandırılır. İlk etapta pilot proje olarak uygulamaya koyulan VEDOP’un başarılı bulunması halinde üç sene sonrasında VEDOP I ve 2004 senesinde de VEDOP III uygulamasına geçilmiştir.

VEDOP, hem gelir idaresi, hem de bütün kamu kurumları açısından bakıldığında ülke için kritik bir öneme sahip olan e-devlet uygulamasıdır. Aslında gelir idaresinde otomasyon projeleri de her geçen gün değişiklik gösteren kamu yönetimi anlayışına bağlantılı olarak e-devlet uygulamalarının uygulanması manasına gelmektedir.Türk gelir idaresinde VEDOP dahilinde ve devamındaki tüm otomasyon projeleri, eş güdümlü bir ağ meydana getirme, diğer kurumlar ile sağlanan kooperasyon ve müşteri hizmetleri olmak üzere 3 alanı dahil edecek biçimde geliştirilmiştir.

VEDOP Ne İşe Yarar?

Vergi Daireleri Tam Otomasyon Projesi (VEDOP), e-beyanname uygulaması sayesinde tüm veri beyannamelerinin internet ortamı üzerinden alınmasını, E-VDO yani Vergi Dairleri Otomasyonu sayesinde mevcut vergi dairesi uygulamalarının web tabanlı ve n-katmanlı mimariye uyarlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca EBTİS, yani Elektronik Banka Tahsilat İşleme Sistemi sayesinde bankaların toparlamış olduğu vergilere ait bilgilerin online olarak GGM’ye aktarılmasını, VEDOS, yani Vergi Denetmenleri Otomasyonları Sistemi sayesinde de vergi denetmenlerin denetimlerinin tutulduğu konum ile bağlantısız olarak GGM’ye aktarılmasını sağlamaktadır. 

 Bunun ile beraber VEDOP, çağrı merkezi sayesinde vergi dailerinde kullanıcılar tarafından kullanılabilecek bir merkez oluşturulmasını, Veri Ambarı sayesinde kayıt dışı ekonominin kaydedilebilmesi ve veri tabanının daha yaygın bir hale getirilmesi, EMKAS, yani Elektronik Muhasebe Kayıt Arşiv Sistemi sayesinde de Bakanlık tarafından belirlenen vergi yükümlülerine ait defter ve belgelerin elektronik ortam üzerinden elde edilerek arşivlenmesine yaramaktadır.  

VEDOP Sorgulama Nasıl Yapılır?

VEDOP sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi web sitesine giriş yapılmak gerekmektedir. Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan VEDOP Sorgulama ekranı üzerinden işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri