Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?

İster gelir vergisi olsun, ister Motorlu Taşıtlar Vergisi olsun vergi hesaplama nasıl yapılır konusu mükelleflerin merak ettiği konular arasındadır.

Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?

İster gelir vergisi olsun, ister Motorlu Taşıtlar Vergisi olsun vergi hesaplama nasıl yapılır konusu mükelleflerin merak ettiği konular arasındadır. Çalışanların yıllık ücretleri çerçevesinde ilk 13.999 liralık gelirleri için yüzde 15 oranında; 13 bin lira ile 30 bin lira arasındaki gelirleri için yüzde 20 oranında bir kesintiyle karşılaşırlar. Çalışanların ödedikleri gelir vergisi gelirlerinin en çok yüzde 27’si oranında olur. Gelir vergisi hesaplama ile ilgili detaylar yazının devamında yer almaktadır. Gelir vergisi ve diğer tüm vergi çeşitlerinin kontrolü, şikayetlerin ve ihbarların değerlendirilmesi, vergi incelemelerinin yürütülmesi Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı Vergi Denetim Kurulu tarafından yürütülür.

Vergi Nedir? Kimler Vergi Öder?Gerçek kişilerin elde ettikleri gelirler üzerinden devlet tarafından alınan pay gelir vergisi olarak adlandırılır. Gelir vergisi gerçek kişilerin 1 yıl süresince sağladıkları kazançların net tutarıdır. Vergi hesaplama da bu tutar üzerinden belirli oranlara göre yapılır. Gelir Vergisi Kanunu’nda vergiye tabi olan kazançlar net bir şekilde belirtilir. Buna göre; ticari kazanç sağlayanlar, zirai kazanç sağlayanlar, ücretli olarak çalışanlar, serbest meslek faaliyeti gösterenler, gayrimenkul geliri elde edenler, taşınabilir sermayeler üzerinden kazanç elde edenler, diğer yollarla kazanç elde edenler vergi ödemekle mükelleftir. Bu şartları yerine getiren kişilerin vergi zorunluluğunun doğabilmesi için ayrıca Türkiye’de ikamet ediyor olmaları, 1 yıllık süre içinde en fazla 6 ay Türkiye’de ikamet etmiş olmaları, resmi kurum ve kuruluşlara ya da Türkiye merkezli kuruluşlara bağlı olarak yurtdışında çalışıyor olmaları da gerekmektedir.

Gelir Vergisi Dilimleri

Her yıl vergi dilimleri Maliye Bakanlığı tarafından açıklanır. Bu yıl 2018 yılı için açıklanan vergi dilimlerine göre gelir vergisi hesaplaması yapılır. 2018 gelir vergisi dilimlerinin 14.800 liraya kadar yüzde 15 oranında, 34.000 liranın 14.800 lirası için 2.220 lira, fazlası için yüzde 20 oranında, 120.000 liranın 34.000 lirası için 6.060 lira, fazlası için yüzde 27 oranında, 120.000 liranın 120.000 liralık kısmı için 29.280 lira, fazlası için de yüzde 35 oranında uygulanır. Belirtilen bu vergi dilimleri ücret gelirleri için yapılan hesaplamalarda geçerlidir.

Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vergi hesaplama işlemi yapılırken kişilerin elde ettikleri gelirler baz alınır. Bu gelirler mal ya da hizmet satışından elde edilenler, menkul ve gayrimenkullerden elde edilenler, serbest meslek faaliyetleri neticesinde elde edilenler, zirai faaliyetler neticesinde elde edilenler ve Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilmiş olan diğer faaliyetlerden elde edilenlerdir. Gelir vergisi hesaplaması elde edilen kazanç tutarının gelir vergisi için belirlenmiş oranla çarpılması şeklinde yapılır. Kazanç tutarı arttıkça gelir vergisi oranı da artar. Maliye Bakanlığı tarafından hangi tutardaki gelirin hangi oranda vergilendirileceği her yıl yayınlanır. Gelir vergisi hesaplama işlemi için o yıla ait vergiye tabi bütün kazançlar toplanır ve bu tutara denk gelen vergi oranına gire hesaplanır. Vergi incelemeleri Vergi Denetim Kurulu tarafından yapılmakla birlikte aynı kurul vergi kaçakçılığı ile ilgili gelen tüm ihbarları da değerlendirerek sonuca ulaştırmakla da yükümlüdür.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri