Kobilere ve İhracatçılara Sevindirici Haber
Advert Advert Advert


Kobilere ve İhracatçılara Sevindirici Haber


Kobilere ve İhracatçılara Sevindirici Haber
Kobilere ve İhracatçılara Sevindirici Haber -

Devlet hazinesi kredi garanti sisteminin kapsamı genişletiliyor artık Kobiler ve ihracatçılarda rahat bir nefes alabilecek.

Kobilere ve İhracatçılara Sevindirici Haber

Devlet hazinesi kredi garanti sisteminin kapsamı  genişletiliyor artık Kobiler ve ihracatçılarda rahat bir nefes alabilecek. Yeni sistem Kobi ve ihracatçıların finansman ve nakit ihtiyacına da  çare olacak. Başbakan Yardımcısı Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre kredi garanti sisteminin genişletilmesi projesinde son aşamaya gelindiği belirtildi.

Mehmet Şimşek hazine kredi garanti sisteminde uygulanan kefalet sistemini daha etkin bir şekilde kullanacaklarını bu sayede Kobiler ve büyük küçük tüm ihracatçıların bu destekten faydalanabileceğini açıkladı.

Maksimum İki Milyon Dolar Destek

Eski uygulamada yüzlerce Kobi’ye finansman desteği sağlandığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Her ne kadar yüzlerce Kobi’ye destek sağlamış olsak da kefalet harcı planlanan yükselişi göstermedi’’ dedi. Bakan yardımcısı Şimşek SGK prim borcu ve vergi borcu olanların uygulamadan yararlanamaması katılımı oldukça azaltıyordu ve kefalet sistemi bankalarca uzun vade dönemleri olduğu için tercih edilmiyordu.

Bu etkenlerin hepsini araştırarak projemizi tekrar gözden geçirdik açıklaması yaptı. Daha çok firmanın finansmana erişim kolaylığından yararlanabilmesi için kefalet limitleri arttırıldı.  Limit Kobiler için 2 milyon dolara, ihracatçı ve diğer kullanıcılar için 50 milyon dolara çıkartıldı.

SGK ve Vergi Borcu Olan Firmalarda Finans Desteğinden Yararlanabilecek

SGK ve vergi borcu olan firmalar bir önceki düzenlemede finans desteğinden yararlanamıyorlardı. Yeni düzenlemeden kullanılan krediden öncelikle bu borçların ödenmesi şartı ile SGK ve vergi borcu olan Kobi ve ihracatçılara finansman desteğide sunulabilecek.

İhracatçı firmalar için bir diğer sevindirici haber daha var. İhracatçı firmalara %100 oranında kefalet desteği sağlanabilecek bunun için istenen şart kefalet desteği talebinin Eximbank aracığı ile yapılması gerekiyor.

kradi garanti fonu kredi garanti sistemi kefalet sistemi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!