KGF Sistemi Aracılığıyla Yeni Krediye Erişim Fırsatları Verilecek
Advert Advert Advert

KGF Sistemi Aracılığıyla Yeni Krediye Erişim Fırsatları Verilecek


KGF Sistemi Aracılığıyla Yeni Krediye Erişim Fırsatları Verilecek
KGF Sistemi Aracılığıyla Yeni Krediye Erişim Fırsatları Verilecek Dilara Bozdoğan -

Başbakan Yardımcısı Şimşek, kısa süre içinde Hazine Destekli Kredi Garanti Sistemi uygulaması dahilinde geri dönüşlerden elde edilen 5 milyar lira ile toplam 55 milyar liralık yeni bir kefalet imkanı oluşturulacağını bildirdi.

Muhabirlere Kredi Garanti Fonu (KGF) uygulamasına yönelik yapmış olduğu açıklamalarda Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hazine destekli kredi garanti sisteminin 2017 senesinde tekrar yapılandırıldığını anımsattı. Şimdiye kadar elde edilen sonuçlar incelendiğinde işletmelerin krediye erişim sorunlarının olduğunu dile getiren Şimşek, bu sorunun çözülmesinin gerekliliğine değindi. İşletmelerin krediye erişim sorunun çözülmesinin ekonomik büyümeye fayda sağlayacağına işaret eden Şimşek, Aralık 2017 tarihi itibarıyla uygulama kapsamında kullandırılan kredi büyüklüğünün 218 milyar liraya, verilen kefaletin toplam büyüklüğünün ise 199 milyar liraya ulaştığını bildirdi. 

Yatırım Ve İhracat Daha Çok Desteklenecek 

Bu uygulamadan 202 bin işletmenin fayda sağladığını dile getiren Şimşek, kullandırılan kefalet tutarının yüzde 73'lük bölümünün KOBİ'lere, yüzde 27'lik bölümünün ise diğer işletmelere verildiğini aktardı. Uygulama kapsamında ihracat kredilerinin payının yüzde 13'e, yatırım kredilerinin payının ise yüzde 3 seviyesine ulaştığına dikkat çeken Şimşek, ilerleyen süreçte kalan 50 milyar lira tutarında kefalet tutarı ve geri dönüşlerden elde edilen 5 milyar lira ile toplam 55 milyar lira tutarında yeni bir kefalet imkanı oluşturulacağını belirtti. Şimşek, bu sayede özellikle ihracat ve yatırım etkinliklerinin daha fazla destekleneceğini dile getirdi. 

Tarım işletmeleri ve kadın girişimciler için de özel limitler tahsis edildiğini bildiren Şimşek, bu limitlere göre yeni kefalet limitinin en az 3'te 2'lik payın yatırım ve ihracata aktarılacağını anlattı. Bu konuya yönelik protokolün Hazine Müsteşarlığı ile KGF A.Ş. arasında 22 Ocak'ta imzalanacağını aktaran Şimşek, kredi geri dönüşlerine göre sene içinde ilave kefalet kullandırımlarının olabileceğine değindi. 

KOBİ Yatırım İhracat Mehmet Şimşek KGF Hazine Destekli Kredi Garanti Sistemi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?