Temiz Ve Güvenli Elektrik İçin Nükleer Güç Santralleri Araştırıldı
Advert Advert Advert

Temiz Ve Güvenli Elektrik İçin Nükleer Güç Santralleri Araştırıldı


Temiz Ve Güvenli Elektrik İçin Nükleer Güç Santralleri Araştırıldı
Temiz Ve Güvenli Elektrik İçin Nükleer Güç Santralleri Araştırıldı Dilara Bozdoğan -

Türkiye’nin yatırım yapmak için hevesle beklediği temiz ve güvenli elektrik üretimi için geri sayım başladı.

Ekonomiye ciddi anlamda katkı sağlayacak santraller, istihdama da fayda sağlayacak. Devlet, kısa vadede özel sektörle iş birliği içinde inşa edeceği 3 nükleer santralle Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını bitirecek. Santraller inşa edilecekleri noktanın ekonomi, sanayi, nüfus, eğitim ve sosyal düzeyine ek olarak istihdamına da fayda sağlayacak.  

Enerji Bakanlığı bir grup gazeteciyle beraber Fransa'daki nükleer santralleri ziyaret etti. Santrallerin bulunduğu bölgelere olan faydaları yerinde inceledi. Fransa, 19 Nükleer Güç Santrali (NGS)'de bulunan 58 reaktör, elektrik ihtiyacının yüzde 77'lik bölümünü karşılıyor. Nükleer santrallerin bulunduğu bölgeye kurulan otel, restoran, konut ve okullar da ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. 28 milyon 300 bin elektrik abonesine kesintisiz ve temiz elektrik hizmeti sunan santrallerde 132 bin 107 kişilik istihdam sağlandı. Paris'in 200 kilometre güneyinde, 350 kişilik bir kasabaya inşa edilen Belleville NGS, açıldığı bölgeye nüfus göçünü 10'a katladı.  

Santrallerin Bulunduğu Bölgelerde Halkın Refah düzeyi Yükseldi 

Bu yatırım sayesinde bölgede iş imkânının ve istihdamın arttığını dile getiren Belleville Belediye Başkanı Patrick Bagot, santrale yakın yaşayan insanların güvenliği ile ilgili bilgilendirme yaptı. Bu bölgede yaşayan insanların güvenlik endişesi olmadığına dikkat çeken Bagot, çoğu vatandaşın santralde çalıştığını, yerel bilgilendirme komitesinin insanları sürekli bilgilendirdiğini anlattı. 

Santral ve etrafındaki orta ölçekli işletmelere senelik bazda ortalama 30 milyon euro değerinde iş imkânı sunduklarını belirten Santralin Kurumsal İletişim Direktörü Thierry Taponard, santrale 2025 senesine kadar 2 milyar euro tutarında yatırım yapılacağını bildirdi. Taponard, tesis ile farklı ülkelerden insanların çalışmak için bölgeye geldiğini ifade etti. Taponard, Flamanville nükleer santraline 5 kilometre uzaklıkta bulunan Les Pieux'in Belediye Başkanı Jacques Lepetit, bölgede nükleer santrallerle beraber yeni limanlar, demir ve karayolları ile altyapı tesisleri inşa edildiğini ve bu sayede vatandaşların yaşam standardının yükseldiğini belirtti. 

Nükleer Güç Santralleri Fransa Berat Albayrak Thirerry Taponard Les Pieux
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?