Türkiye Petrolleri'nin Hisseleri Satışta
Advert Advert Advert


Türkiye Petrolleri'nin Hisseleri Satışta


Türkiye Petrolleri'nin Hisseleri Satışta
Türkiye Petrolleri'nin Hisseleri Satışta -

Geçtiğimiz hafta içerisindeki Cuma günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından açılan ihale ile birlikte Türkiye Petrolleri AŞ hisselerinin özelleştirmesi için teklifler alındı.

Geçtiğimiz hafta içerisindeki Cuma günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından açılan ihale ile birlikte Türkiye Petrolleri AŞ hisselerinin özelleştirmesi için teklifler alındı. Ülkedeki yüzde 4,4 petrol dağıtım oranı ile bu listede altıncı sıra konumunda bulunan Türkiye Petrolleri’nin bütün hisseleri özelleştirme amaçlı ihaleye sunulmuştu. Alınan bilgilere göre ihaleye sadece akaryakıt sektöründen değil diğer sektörlerden de teklifler sunuldu.

Teklif alma aşaması bitti

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yaptığı açıklamak ile teklif alımlarının bittiğini ve kendilerine teklif sunan şirketler ile görüştüklerini söyledi. İhale sürecinin detaylarını ve nasıl işleyeceğini önümüzdeki günlerde kamuoyuna sunacaklarını da aktardı. Daha önce alınan karar ile 30 Eylül Cuma günü son bulan teklif alma aşmasının uzatılma ihtimalinin çok düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Turkuaz Petrol’de teklif veren şirketler arasında

Zülfikarlar Holding bünyesinde bulunana ve akaryakıt sektörü üzerine aktif olarak çalışmalar yapan Turkuaz Petrol ihale kapsamında tekliflerini sunduklarını açıkladı. Şirketin Genel Müdürü Çağdaş Demirağ’ın altında imzası bulunan açıklama kapsamında Turkuaz Petrol ile birlikte Türkiye Petrolleri’nin birlikte birbirini tamamlayarak etkin çalışmalar yapabilecekleri söylendi.

İhaleye katılabilmek için 10 milyon lira teminat gerekli

Henüz detayları açıklanmasa da ihale şeklinin blok satış yöntemi ile birlikte gerçekleşmesi bekleniyor. Şirket hislerinin tamamının satılacağı ihalede kapalı zar içerisinde bulunan teklif alma açıklamaları ile görüşmelerin yapılacağı ve pazarlıkların edileceği düşünülüyor. İhaleye sadece tüzel kişiler ile girişim gruplarının katılabileceği daha önceden açıklanmıştı. Yine daha önce belirtilen değerlere göre hisse satış ihalesine katılacak yatırımcıların geçici olarak 10 milyon lira değerinde teminat vermeleri gerekiyor.

333 bin metreküplük depolama tesisi ve 400’e yakın bayi ile hizmet veriyordu

TP Petrol Dağıtım AŞ şuanda mevcut 400’e yakın bayi sayısı ile stratejik konumlarda bulunmakta olan 7 adet akaryakıt depolama tesisine sahip. Depolama tesislerinin toplam hacmi ise 333 bin metreküp. Bu depolarda 2 adet LPG dolum tesisleri de mevcut.

Geçtiğimiz haziran ayı içerisinde Şirket Genel Müdür’ü Mutlu Gül şirket hisselerinin özelleştirme işlemine dair bilgiler sunmuştu. 2016 yılı içerisinde İstanbul Ambarlı’da bulunan 156 bin metreküplük kapasite ile hizmet veren depolama tesisinin kiralandığını aktarmıştı.  Bu kiralama ile şirkete ciddi gelirler sağladıklarını da aktarmıştı.

Türkiye Petrolleri'nin Hisseleri Satışta haber son dakika ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!