Advert Advert AdvertVergi İndirimine Tüketiciden Tepki


Vergi İndirimine Tüketiciden Tepki
Vergi İndirimine Tüketiciden Tepki Dilek Demirler -

Tüketici Hakları Derneği tarafından yat ve gezinti teknelerinden alınan vergiye ilişkin bir açıklama geldi.

Tüketici Hakları Derneği tarafından yat ve gezinti teknelerinden alınan vergiye ilişkin bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada yat ve gezinti teknelerinin vergilerinin kalıcı olarak sıfırlanmasının sosyal devlet anlayışına uymadığı ifade edildi. Buna karşılık KDV ve ÖTV’de yapılan indirimin sadece 30 Nisan’a kadar devam edecek olmasının düşündürücü olduğu belirtildi.

En adaletsiz indirim olarak nitelendirilen bu vergi indirimi tüketicilerden büyük tepki aldı. Referanduma yönelik olarak bazı ürünlerde 30 Nisana kadar getirilen vergi indirimi, yat, kotra, tekne ve gemilerde sınırsız olarak kaldırıldı. Bu indirimi değerlendiren Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, gemisi olan zenginler yerine beslenme sorunu yaşayan dar gelirlilerin vergisini sıfırlamaları konusunda hükümete uyarıda bulundu.

Yat, gemi gibi ürünlerin vergilerinin sıfırlanmasının en adaletsiz indirim olarak yorumlayan Çakar, bu kararın sosyal devlet anlayışına aykırı olduğunu söyledi. Hükümetin dar gelirliyi düşünerek değil de zenginleri düşünerek vergi indirimi yaptığını söyleyen Tüketici Derneği Başkanı Çakar; su, gıda, elektrik, doğalgaz, telefon gibi hizmetlerden alınan vergilerin sıfırlanmasının daha doğru olacağını ifade etti. Sıkıntı yaşayan insanların yat, gemi, tekne sahipleri olmadığına dikkat çeken Tüketici Derneği Başkanı Turhan Çakar, zor durumda olan ve en temel sorun olan beslenme sorunda sıkıntı çeken insanların düşünülerek çalışma yapılması gerektiğini söyledi. KDV ve ÖTV indirimlerinin 30 Nisan tarihine kadar süreyle uygulanmasının manidar olduğunu belirten Çakar, yat ve gemi gibi mallardaki indirimin ise sınırsız olmasının çok düşündürücü ve üzücü olduğunu söyledi. Hükümete bir de soru yönelten Başkan Çakar, hangi işçi veya memurun bir yat, tekne ya da benzeri gemileri alabilmesinin mümkün olacağını ifade eder. 

Tüketici Derneği Başkanı Turhan Çakar KDV ve ÖTV’de indirim vergi indirimi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat Katılım'dan 15.000 TL İhtiyaç Finansmanı!
Ziraat Katılım'dan 15.000 TL İhtiyaç Finansmanı!
Değişen Yönetmelikle SGK Taşınmazları Taksitle Satabilecek!
Değişen Yönetmelikle SGK Taşınmazları Taksitle Satabilecek!