Advert Advert Advert
Avrupa'nın Dev Bankaları İflasın Eşiğinde

Avrupa'nın bankacılık sektörü liderleri iflasın eşiğine gelmiş durumda. İşte o bankalar ve yaşadıkları sorunlar...


Avrupa'nın Dev Bankaları İflasın Eşiğinde

Avrupa'nın bankacılık sektörü liderleri iflasın eşiğine gelmiş durumda. İşte o bankalar ve yaşadıkları sorunlar...

Avrupa’da bankaların sorunları ve problemleri günden güne büyümeye devam ediyor. Kriz eşiğine doğru yol alan birçok banka mevcut. Uluslar arası alınan kararlar ile daha sıklaşan denetlemeler ve birçok bankanın en büyük sorunu olan negatif faizler neticesinde en az 20 bin personelin işten çıkarılması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın bankacılık sektörü liderlerinden Commerzbank şirket bünyesinde çalışan 9 bin 600 kişiyi işten çıkaracağını kamuoyu ile paylaşmıştı. Daha sonra ise İspanya merkezli Banco Popular Espanol personellerinden 3 bin kişilik pozisyon azaltacağını bildirmişti. Dün ise bu işten çıkarma haberlerine bir yenisi eklendi. Hollanda’nın bankacılık lideri ING bankacığı daha dijital bir ortalama getirebilmek için 7 bin kişilik işten çıkarma planları olduğunu duyurdu. Deutsche Bank ise anlaşma yaparak bin kişiyi işten çıkarma için hazırlandığının bilgisi ekonomistler tarafından ortaya iddia olarak atıldı.

Bellevue Asset Management fon yöneticisi Karim Bertoni: ‘’ Dünya geneli birçok yerel ve ulusal banka arasında yeni düzenlemeler neticesinde daha düşük faiz ortamı ile birlikte rekabetleri tavan yapacak. ‘’ diyerek giderek ciddi bir hal altığını söyledi.

2016 yılı içerisinde açıklanan verilere göre finans şirketleri 280 milyar dolar gibi büyük bir değer kaybı yaşadığı anlaşıldı. Bu kayıplar arasında en çok zarar gören ve durumlarının ciddi seviyede olduğu bilinen bankalar listesi:

DEUTSCHE BANK

Son zamanların bankacılık sektöründeki en sorunlu bankası kime sorulsa Deutsche Bank olarak cevaplanacaktır.  ABD tarafından açılan dava sonucu bankaya verilen ceza ile birlikte sürmekte olan değer kayıpları hız kazandı. Bankanın hisseleri şuanda altüst olmuş gibi görünüyor.

Daha önceki yıllarda uluslar arası kurallara uymayarak menkul kıymetler satışı gerçekleştirilen Deutsche Bank ABD’nin açtığı dava sonucu 14 milyar dolarlık bir ceza ile karşı karşıya kaldı. Cezanın hemen ardından hisse değerleri tarihi bir düşüşe geçerek kendi rekorunu kırmış oldu. Banka acilen kararlar alarak kendisine kar ettirmeyen müşterileri ile hemen çalışmaları bıraktı. Ayrıca kayıpları kapatma adına birçok çalışan kısa sürede işten çıkarıldı.

Alman hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre bankanın iflasına ilişkin herhangi bir yardım yapılmayacak.  Banka yetkililerinin de kara kara düşündüğü şu vakitlerde sonucun nereye varacağı merak konusu.

COMMERZBANK

Deutsche Bank’ın ardından Almanya’nın en büyük ekonomiye sahip ikinci bankası olan Commerzbank da 2020 yılına kadar yeni yapılandırma işin hali hazırdaki personellerinin yüzde 20’sini işten çıkacağını söylemişti.

Commerzbank yaptığı açıklamalara göre 1,1 milyar euro ile yeniden yapılandırmaya gideceğini belirtmişti. 10 bin kişiyi işten çıkararak işgücünü azaltacak olan banka Avrupa Merkez Bankası tarafından uygulanan negatif faiz politikasını bahane olarak öne sürdü.

Bankanın kısa vadedeki planları yatırımlardaki işlem hacmini düşürerek Alman şirketleri ile işbirliği yolunda adımlar atmak.

UNICREDIT

İtalya merkezli konumda olan UniCredit’in sermayede büyük problemler yaşayan bankalardan bir tanesi olarak biliniyor. Yapı Kredi ile de ortaklık yapan UniCredit, FinecoBank ve Polonya’da bulunan Bank Pekao SA’nın hisselerini satarak durumu kendi lehlerine çevirmeye çalıştılar.

Banka tarafından yapılan açıklamalara göre 16 milyar euroluk bir sermaye ile durumun eski seviyeye gelebilme ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Giuseppe Vita geçtiğimiz temmuz ayı içerisinde gerçekleştirdiği basın toplantısında bankanın hisselerinin ihraç edilerek sermaye de artırım yapabileceklerini söylemişti.

MONTE DEI PASCHI

Dünya bankacılık sektörünün en eski ve en yaşlısı olarak bilinen dei Paschi di Siena’nın ise iflasını açıklamasına çok az kaldığı konuşuluyor. Avrupa’daki bankalar yüzünden bir kriz oluşacağı endişesi ilk olarak bu banka yüzünden boy göstermişti.

Bankanın en büyük problemi takipteki krediler olarak biliniyor. Daha önce bir çok bankanın olduğu konsorsiyum ile sermaye kazanabilme adına anlaşmalara gerçekleştirmişti. Bu anlaşmalar neticesine göre bankaya kısa sürede 5 milyar euroluk finansal destek verilecek. Fakat bu desteğin bankayı iflastan kurtarma adına yetip yetmeyeceği de büyük tartışma konusu haline geldi. Yatırımcılar şimdiden yavaş yavaş yatırımlarını bu banka üzerinden çekme gayretine girdiler.

ING BANK

Türkiye’de de etkin olarak faaliyet gösteren bankanın Türkiye’den çekilip çekilmeyeceği henüz tam olarak netlik kazanmadı.  ING Bank diğer bankalar gibi oldukça zor günler geçirse de diğerlerine oranla daha iyi konumda ve ekonomide olduğunu söylenebilir. 2013 yılı Ekim ayında görev başı yapan CEO Ralph Hammers bankanın Hollanda dışındaki ülkelerdeki pazar ağlarında da daha etkin konuma gelmesi için sürekli olarak finansal teknolojik yatırımları gerçekleştirdiği herkes tarafından biliniyor. Bu yatırımlarla yeni planlar çizen banka dün yaptığı açıklama ile Hollanda ve Belçika’da çalışan 5 bin 800 çalışanını işten çıkaracağını kamuoyu ile paylaştı. Şuanda 51 bin 800 çalışanının olduğu bilinen bankanın bu işten çıkarmalarla birlikte 900 milyon euroluk bir tasarruf elde etmesi bekleniyor.

CREDIT SUISSE

İsviçre kökenli Credit Suisse’de de durumlar hiçte parlak gözükmüyor. Ülkede yasallaştırılan bankalara yönelik olarak, müşterilerinin tuttukları paraları denetleme kurullarına beyan etme zorunluluğu getirilmişti.  Credit Suisse’de ki düşük hisse işlem oranları ve negatif faiz politikası zorunluluğu bankanın üzerinde bulunan baskıyı kat kat artmış olduğu görülüyor. Banka CEO’su Tidjane Thiam geçen hafta içerisinde kamuoyuna açıklamalarda bulundu. 2016 yılı ilk iki çeyrekte devam eden sıkıntıların gelecek çeyrekte de devam etmesinin çok büyük olası olduğunu söyledi.

Avrupa'nın Dev Bankaları İflasın Eşiğinde haber son dakika ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Torba Yasa Tasarısı Kabul Edildi, 2018 Vergileri Kesinleşti! İşte Oranlar!
Torba Yasa Tasarısı Kabul Edildi, 2018 Vergileri Kesinleşti! İşte Oranlar!
Diyanet Katılım Bankalarını Uyardı! Müşteriler Dikkat Edin!
Diyanet Katılım Bankalarını Uyardı! Müşteriler Dikkat Edin!