252 Şirket TMSF’ye Devredildi
Advert Advert Advert


252 Şirket TMSF’ye Devredildi


252 Şirket TMSF’ye Devredildi
252 Şirket TMSF’ye Devredildi -

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Şakir Ercan Gül, yaptığı bir açıklama ile 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullahçı Terör Örgütü’ne finansal destek sağladığı tespit edilen 252 şirketin yönetiminin kendilerine devredildiğini söyledi.

TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, 15 Temmuz sürecinin başlangıcından bu yana yürütülen soruşturmalarda FETÖ’ye finansman sağladığı tespit edilen 252 şirketin yönetimine kayyum atandığını belirtti. 15 Temmuz sürecindeki soruşturmaların devam ettiğini belirten Gül, bu konuda ilerleyen günlerde kendilerine devredilen şirketlerin satışı için gerekli hazırlıkları yapmaya başladıklarını belirtirken ilerleyen süreçte olabilecek yeni kayyum atamaları nedeniyle de hazır beklediklerini açıkladı.

Darbelerin ülkemizde her zaman ekonomik daralmalara neden olmasına karşılık hiçbir zaman ekonomik açıdan yeterince tahlil edilmediğini söyleyen TMSF Başkanı Gül, son yaşanan olaylarla ülkenin toplumsal iradesini bozacak olaylarla bir kez daha karşı karşıya kaldığını belirtti. Bu konuda halkın ve siyasi partilerin hassasiyetinin önemli bir birleştirici güç oluşturmasının darbe teşebbüsünü boşa çıkardığını belirten Şakir Ercan Gül, yaşanan son darbe girişiminden dersler çıkarılması gerektiğini belirtti.

1959 yılındaki milli gelirimizin 1961 darbesinin ardından ancak 1968’de tekrar sağlanabildiğini belirten TMSF Başkanı, darbelerin geride bıraktıkları 10 yılı ülkenin ve toplumun geri getirmekte zorlandığını dile getirdi. 1980 yılındaki darbenin ardından gelen siyasi istikrarın dahi darbenin yarattığı ekonomik çöküntüyü karşılamakta zorlandığını söyleyen Gül, sık yaşanan darbeler nedeniyle ülkenin gerekli kurumsal yapıya kavuşamadığını söyledi.

TMSF Başkanı, şimdiye kadar 252 şirkete darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ’ye finansal destek sağladığı gerekçesiyle el konulduğunu belirtti. Bu şirketler haricinde 380 civarındaki kamu görevlisinin de darbe teşebbüsü kapsamında soruşturmaya dahil edildiğini söyleyen Gül, objektif kriterlere dayanarak 12 kişiyi görevden uzaklaştırdıklarını açıkladı. FETÖ soruşturmasının ilerleyen günlerde giderek diğer şirketlere de yayılmasını beklediklerini söyleyen Gül, bu konuda takip sürecinde olduklarını dile getirdi.

Gül’ün açıklamalarının yanı sıra TMSF’ye devredilen 252 şirketten öncelikli olarak satılması planlananların satışa hazır hale getirilmesi konusunda işlemlerin başladığı, TMSF’nin satış tarihine kadar geçecek olan süreç içerisinde şirketlerin işleyişlerine devam etmesini sağlamaya çalışacağı açıklandı. TMSF’nin olası yeni devredilmeler karşısında hazır tutulduğu, bu konuda gereken çalışmaların savcılıklarla iletişim halinde kalınacak şekilde devam ettirildiği belirtiliyor.

tmsf şakir ercan gül 252 şirkete kayyum ataması fetö soruşturmaları darbe girişimi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!