2. Kez Umreye Ek Vergi!
Advert Advert Advert


2. Kez Umreye Ek Vergi!


2. Kez Umreye Ek Vergi!
2. Kez Umreye Ek Vergi! -

Suudi Arabistan hükümetinin ikinci kez Umre’ye gidecek vatandaşlar için 540 dolar tutarında ek vergi şartı uygulamasına geçtiği açıklandı.

Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği Başkanı Mehmet Uzuner, Suudi Arabistan hükümetinin yeni bir uygulaması olan ikinci kez umre ziyaretinde bulunan Müslümanlar için 540 dolar tutarındaki ek verginin kabul edilemez olduğunu söyledi. Hilton Kongre Merkezi’nde bugün başlayan Uluslararası Hac ve Umre etkiliğinde konuşan dernek başkanı Mehmet Uzuner, bu konuda bir açıklama yaparak acentaların genel olarak bu sorundan yakındıklarını dile getirdi.

Yeni uygulanmaya başlanan vergilendirme sistemi nedeniyle ikinci kez kutsal toprakları ziyaret etmek isteyen Müslümanlardan 2000 Suud Riyali yani 540 dolar ek vergilendirme talebinin hatalı bir uygulama olduğu vurgulandı. Yaklaşık 1000 dolardan başlayan Umre fiyatlarına 540 dolar da ek verginin ekleneceğini belirten Mehmet Uzuner, dernek olarak bu konuda hükümet ve dış işleri bakanlığından yardım talep ettiklerini söyledi.

Umre konusunda vergilendirmelerin bu sektörde turizm yapan acentalara büyük bir zarar oluşturduğunu dile getiren Uzuner, bu uygulama ile birlikte Umre seyahati için kalkan uçakların boş kaldığına vurgu yaptı. Şahsi olarak kendi firmasından örnek veren Uzuner, ilk grubunda 3 uçağın dolduğunu ancak yeni vergilerle fiyatların müşterilerine söylendiği takdirde Umre seyahatinden vazgeçildiğini söyledi.

Diyanet İşler Başkanlığı’na durumu aktardıklarını belirten Uzuner, kararın yeniden gözden geçirilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü dile getirdi. Bu konuda mevcut uygulamanın devam etmesi halinde ilerisi için ciddi bir endişe duyduklarının altını çizden Uzuner, şu anda Umre seyahati açısından turizm durmuş durumda dedi. Tatillerini Mekke ve Medine’de geçirmek isteyen, boş zamanlarını kutsal topraklarda değerlendirmek isteyenler bulunduğunu aktaran Uzuner, Suud hükümetinin bu konuda çok sayıda Müslümanı mağdur ettiğini iddia etti.

Suud hükümetini resmi yollarda ayakbastı parası almaya çalışmakla suçlayan Dernek Başkanı Uzuner, Mekke ve Medine ziyaretleri için Müslümanlardan yaklaşık 2000 Riyal istendiğini bunun yaklaşık olarak 1600 TL olduğunu dile getirdi. Konunun Suud hükümeti tarafından mutlaka çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Uzuner, havayolu ve karayolu firmalarının da bu olumsuz durumdan negatif etkilendiklerini ve zarara sürüklendiklerini söyledi.

hac ve umre acentaları derneği mehmet uzuner 540 dolar vergi suudi arabistan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!