Yabancı Uyruklu Yatırımcılar Moody's'e Rağmen BIST'den Vazgeçmedi
Advert Advert Advert


Yabancı Uyruklu Yatırımcılar Moody's'e Rağmen BIST'den Vazgeçmedi


Yabancı Uyruklu Yatırımcılar Moody's'e Rağmen BIST'den Vazgeçmedi
Yabancı Uyruklu Yatırımcılar Moody's'e Rağmen BIST'den Vazgeçmedi -

Yabancı uyruklu yatırımcılar Türkiye’ye Moody’s tarafından uygulanan not indirimine rağmen Borsa İstanbul’da alımlarını durdurmadan devam ettiler.

Borsa İstanbul verilerine göre yabancı uyruklu yatırımcılar ağustos ayı içerisinde gerçekleştirdikleri alımları eylül ayında da yavaşlatmadan devam ettiler.

Borsa İstanbul’un verileri dâhilinde ortaya çıkan bilgilere göre geçtiğimiz ayda net olarak 205,3 milyon dolar değerinde yabancı uyruklu yatırımcılar tarafından alım gerçekleşti. Daha önce 3 ayda satış yaparak ağustos ayı itibari ile alıma başlayan yatırımcılar eylül ayında kredi derecelendirme kurumu Moody’s tarafından Türkiye’ye not indirimi yaptırımın uygulanmasına rağmen alımına hız kesmeden devam etti. 2016 yılı başından itibaren yabancı uyruklu yatırımcılar 583 milyon dolar değerinde Borsa İstanbul’dan alım gerçekleştirdi.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi 2016 yılı mayıs, haziran ve temmuz aylarında değer kaybı yaşamıştı. Ağustos ayında ise yabancı uyruklu yatırımcıların hızla alıma geçmeleri ile birlikte yükselişe geçmişti. Eylül ayında ise şok olarak Moody’s tarafından ülkemize not indirimi yapılmıştı. Herkes Borsa İstanbul’un büyük değerler kaybedeceğini söylerken tam tersine değer kazanmaya devam edişi herkesi şaşırttı. Değer kazanmanın en büyük etkeni olarak yabancı uyruklu yatırımcıların sürekli alım yapması gösterildi. Eylül ayı sonunda Türk Lirası karşısında yüzde 0,69 oranında yükseliş gösteren BIST 100 endeksi dolar bazında ise yüzde 0,74 değer kaybetti.

Yatırımcılar Türk Lirası’na yöneldiler

Analistler ve uzman ekonomistlere göre Moody’s kararından önce Amerikan Merkez Bankası Fed’in faizleri değiştirmeme kararı alması, Japonya Merkez Bankası BoJ’unda küresel olarak genişlemeci adımlar atmayı bırakmaması küresel piyasada riskleri artırdı. Yabancı uyruklu yatırımcılar da Türk Lirası’na doğru yön almaya başladı.

En çok tercih edilen banka Garanti Bankası oldu

Yabancı uyruklu yatırımcılar eylül ayında da, ağustos ayında olduğu gibi alımlarını daha çok banka hisselerine yöneldiler. Bu alanda 99,4 milyon dolarlık alım ile en çok tercih edilen banka ise Garanti Bankası olduğunu kayıtlara geçti. Garanti Bankasını 46,8 milyon dolar ile Emlak Konut GYO takip ederken hemen arkasından Vakıfbank, Akbank ve Halkbank geldi. Sırası ile 33,4 32,3 28,9 milyon dolarlık alımlar gerçekleşti.

Yabancı Uyruklu Yatırımcılar Moody'se Rağmen BIST'den vazgeçmedi ekonomi son dakika haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!