Turizm Desteğine Gelecek Sene de Devam Edilecek
Advert Advert Advert


Turizm Desteğine Gelecek Sene de Devam Edilecek


Turizm Desteğine Gelecek Sene de Devam Edilecek
Turizm Desteğine Gelecek Sene de Devam Edilecek -

Turizm Bakanı Nabi Avcı yaptığı açıklamada turizm sektöründeki charter uçuşlarına özel olarak verilen yakıt desteğinin önümüzdeki sene içerisinde de verilmeye devam edeceğini söyledi.

Turizm Bakanı Nabi Avcı yaptığı açıklamada turizm sektöründeki charter uçuşlarına özel olarak verilen yakıt desteğinin önümüzdeki sene içerisinde de verilmeye devam edeceğini söyledi. Bu uçuşlar sayesinde gelecek yıl ülkeye Rusya’dan 300 ile 350 bin turist gelmesi bekleniyor.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar neticesine göre charter uçuşlarında devlet tarafından verilen yakıt desteği yıl konuna kadar uzatılmıştı. Bu karar özellikle Antalya olmak üzere birçok tatil yöresinde ciddi oranda bir artış görülmüştü. Yeni alınan karar göre önümüzdeki yılda bu uygulamaya devam edilecek ve benzer birkaç uygulamalarda gündeme gelecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekilleri tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Bakan Nabi Avcı, charter desteği sayesinde Türkiye’ye turist getiren firmaların uçuş başı 6 bin dolarlık destek aldıklarını söyledi. İlk olarak bu uygulamanın 2016 yılı içerisinde 1 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildiğini de belirtti.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile birlikte Antalya’nın Gazipaşa ve Alanya bölgelerine, Muğla’nın Dalaman, Milas ve Bodrum bölgelerine, İzmir’e ve Kütahya’ya uçuşlarla turist getiren firmalara destek verilmeye devam edilecek. Bakan Avcı, bu desteğin önce 31 Ağustos tarihine uzatıldığını ardından da 2016 yılı sonuna uzatıldığını belirterek desteğin getirilerinden bahsetti.

Başta Antalya olmak üzere uçuş desteği sayesinde ciddi turist artışlarının olduğunu söyleyen Bakan Avcı, gelecek yılda uygulamaya devam edilerek meyvesini alacaklarını söyledi. Ayrıca Bakan Avcı, buna benzer birkaç uygulamalarında konuşulduğundan bahsetti.

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan kriz sonucu Rus hükümeti charter seferlerini yasaklamıştı. Sürecin iyiye gitmesi sonucu tekrardan aktif olarak kullanılan seferler ile birlikte son dönemlerde Antalya’ya Rusya’dan gelen turist sayılarında artışlar gerçekleşti. Bu kapsamda istatistiklere göre 2 ile 30 Eylül tarihleri arasında çok büyük bir bölümü charter uçuş desteği alarak 918 uçak Antalya’ya geldi. Ekim ve Kasım aylarında da 607 uçuşun daha gerçekleşmesi beklentiler arasında.

2 Eylül 2016 tarihinden bu yana Antalya charter ve tarifeli uçuşlarla gelen 153 bin 400 Rus turisti ağırladı. İki ay içerisinde de 607 uçuşla birlikte 130 bin Rus turisttin Antalya’ya gelişinin çok büyük olası olduğu söyleniyor. Böylelikle 2016 yılı sonuna kadar charter uçuş destekleri ile birlikte Antalya’ya gelen turist sayısının toplam 300 ile 350 bin arası olması öngörülüyor.

Bu destek 2018 Temmuz’a kadar devam etmeli
Bakan Nabi Avcı’nın bu açıklamaları bir çok turizm liderini de sevindirmişe benziyor.

Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy yaptığı açıklama da şu sözleri söyledi: ‘’ Gelecek senede bu desteklere devam edilmesi harika bir haber. Hatta bu destek 2018 Temmuz ayına kadar devam etmeli. İşte o zaman asıl olumlu etkileri görülecektir. Ondan sonra gerekli olmayacağının düşüncesi içerisindeyiz. O tarihten sonra zaten Türkiye eski turizm memleketi halini yeniden alacaktır. Bu teşvik ve destelerin geç açıklanması etkisini biraz azaltabiliyor. Erken açıklansın ki tur şirketleri ile turistler planlarını daha erken yapsınlar ve aksaklıklar ortaya çıkmasın. ‘’
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık: ‘’ Bakanımızın konuşmasındaki turizm sektörü hakkındaki açıklamaları bizim adımıza çok iyi bir haber. Sektöre devlet desteğinin verilmesi, sektörün ileri gitmesi adına ciddi bir etkendir. Son zamanlarda turizmde eski günleri arar olduk. Bu sebeple charter uygulamasının önümüzdeki yılda da devam edecek olması turizme canlılık ve hareketlilik katacaktır. ‘’ dedi.

Turizm Desteğine Gelecek Sene de Devam Edilecek haber son dakika ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!