Gelişen Ülke Borsalarında Düşüş Hakim
Advert Advert Advert


Gelişen Ülke Borsalarında Düşüş Hakim


Gelişen Ülke Borsalarında Düşüş Hakim
Gelişen Ülke Borsalarında Düşüş Hakim -

Amerika Birleşik Devletleri’nde bugün açıklanması beklenen tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerden daha güçlü oranlarda gelmesi halinde Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz artırımına gitme ihtimalinin daha da güçlenmesine yol açacağı düşünülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bugün açıklanması beklenen tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerden daha güçlü oranlarda gelmesi halinde Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz artırımına gitme ihtimalinin daha da güçlenmesine yol açacağı düşünülüyor. Ayrıca bu olası faiz artırımı sonucu da doların değerinde ciddi artışlar yaşanabilir. Gelişmekte olan ülke paralarının da ciddi oranlarda değer kaybı yaşaması büyük olasılıklar arasında yer alıyor.

Vadeli kontratlara göre Fed’in 2016 Aralık ayında faiz artışı beklentisi şuanda yüzde 64 seviyesinde bulunuyor.  Dolarda başta bu hafta olmak üzere büyük değer kazancı ile bu faiz artışı haberini bekler oldu. 2016 Mayıs ayından beri dolar 5 günde en çok değer kazandığı haftayı yaşıyor. Uluslar arası piyasalarda da Güney Kore’nin resmi para birimi olan Won ile Türk Lirası bugün güne fazla değer kaybederek başlayan para birimlerinden.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından dün haftalık olarak işsizlik başvurularının 1973 yılından beri en düşük orana yaklaşıldığı açıklanmıştı. Uzmanlar, bugün açıklanacak 2016 Eylül ayına ilişkin tarım dışı istihdam verilerinin de 172 bin kadar artış gerçekleştirmesi bekleniyor.

Uluslar arası paralar ve borsalardaki durumlar

MSCI Gelişen Piyasa Kur Endeksi’nde 30 Eylül 2016 tarihinden beri gerileme oranı yüzde 0,3 olarak belirlendi. Bugün de güne düşüşle başlayan endeks yüzde 0,1 değer kaybı yaşadı. Böylelikle dördüncü seansta da gerileme yaşayarak değer kaybetmiş oldu. Güney Kore’nin resmi para birimi olan Won ise 5 gündür düşüşüne devam ediyor. Bugün de yüzde 0,4 oranı düşüş yaparak son 5 günde toplamda yüzde 1,4 oranında düşüş yaşamış oldu. Türk Lirası’na baktığımızda ise yüzde 0,4 değer kaybı yaşadığını görüyoruz. Çek korunası, Polonya zlotisi ve Güney Afrika randında da düşüşler boy gösterdi. Bu para birimleri de yüzde 0,3 oranlarında değer kayıpları ile karşı karşıya kalmış oldular.

Malexya ringiti de düşüşünü gerçekleştirdi. 21 Eylül 2016 tarihinden bu yana değer olarak en düşük değere ulaşmış oldu. Günü yüzde 0,2 düşüş oranı ile açtı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi günü her ne kadar yüzde 0,3 oranında düşüş ile sürdürse de haftalık olarak yüzde 1,2 oranındaki yükseliş değerine sahip. Endeks dâhilindeki 11 sanayi grubuna ilişkin veriler de ortaya çıkmış oldu. Bu gruplarda da düşüşler yaşanmış oldu. Samsung Electronics faaliyetlerindeki finansal verileri beklentilerin üzerinde artış ile sürdürdü. Yüzde 1,5 oranındaki artış ile şuanki piyasada boy göstermeye çalışıyor. Hong Kong merkezli Hang Seng endeks verilerinde ise yüzde 0,3 oranında bir değer kaybı yaşandı. Çin’de ise piyasa verileri ülke genelinde tatil olması sebebi ile ölçülemedi.

Gelişen Ülke Borsalarında Düşüş Hakim haber son dakika ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!