Samsung, Apple’a 120 Milyon Dolar Ödeyecek!
Advert Advert Advert


Samsung, Apple’a 120 Milyon Dolar Ödeyecek!


Samsung, Apple’a 120 Milyon Dolar Ödeyecek!
Samsung, Apple’a 120 Milyon Dolar Ödeyecek! -

Mobil cihazlarda dünya devi iki firma Samsung ve Apple arasında tazminat savaşları devam ediyor. İki şirket arasındaki patent davalarında yeni bir karar çıktı, karara göre bu kez Samsung şirketi, Apple’a 120 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Son yıllarda Apple ile Samsung arasındaki rekabetin kızışmasından sonra iki şirket mobil cihaz sektöründe birbirinin tek rakibi konumuna gelmişlerdi. İşte bu rekabet nedeniyle son yıllarda iki şirket arasındaki patent tartışmaları mahkemelere taşınmış ve her iki taraf da hukuk mücadelesi vermeye başlamıştı. 2011 yılında Apple’ın Samsung’un o dönem piyasaya sürdüğü Galaxy S modelinde farklı Apple patentlerinin kullanıldığını öne sürmüş ve Samsung’a dava açmıştı.

Apple’ın davayı ilk açtığı yıllarda talep ettiği tazminat tutarı 548 milyon dolar olarak konuşulmuş ve iddialara göre Samsung bu tutarı ödemeyi kabul etmişti. Daha sonra ise Samsung, Apple’a ödediği 548 milyon dolar tutarındaki tazminatın 399 milyon dolarlık bölümünü geri almak için mahkemeye başvurmuştu. Devam eden dava süreciyle birlikte Apple, yinelenen patent ihlali nedeniyle tekrar tazminat talebinde bulunmuş ve 120 milyon dolarlık yeni bir dava açmıştı.

Apple tarafından açılan 120 milyon dolarlık tazminat davası Federal mahkemeden geri dönünce Apple, konuyu farklı mecralara taşıdı. Washington Federal Mahkemesi, Apple’ın tazminat talebini kabul etmiş ancak yapılan incelemeler sonucu Federal Mahkeme, Apple’ın patentlerinin ihlal edilmediğine karar vermişti.

Federal Mahkeme, o kararıyla birlikte bu kez Apple’ın Samsung’a ait olan bazı patentleri izinsiz kullanabileceği ihtimalinin araştırılacağını söylemiş, bu gelişme ile birlikte bu kez Samsung, Apple’dan tazminat talep etmişti.

Arapsaçına dönen patent davaları savaşı geçtiğimiz hafta nihayet sona erdi. Amerikan Federal Mahkemesi’nin verdiği karar ile Apple’ın iddialarında haklı bulunduğu açıklandı. Bu karara göre Samsung, Galaxy S modelinde Apple şirketine ait 10 patentin izinsiz olarak kullanması nedeniyle 119.6 milyon dolar tazminat cezasına mahkum oldu.

Mevcut durumda Amerikan Federal Mahkemesi kararına göre Samsung, patent ihlali ve izinsiz patent kullanımı nedeniyle Apple’a yaklaşık 120 milyon dolar tazminat ödeyecek.

samsung tazminat ödeyecek samsunga 120 milyon dolar ceza apple samsungtan 120 milyon dolar alacak apple patentleri samsung patent ihlali
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!