Borsa Bu Hafta Yüzleri Güldürdü
Advert Advert Advert


Borsa Bu Hafta Yüzleri Güldürdü


Borsa Bu Hafta Yüzleri Güldürdü
Borsa Bu Hafta Yüzleri Güldürdü -

Bu haftanın kapanış tablosuna bakıldığında dolar, Euro ve borsa yatırımcıları kazanırken, altın yatırımcıları altının değer kaybetmesiyle haftayı zararla kapattılar.

Bu hafta kapanışı itibariyle dolar, Euro ve borsa yatırımcıların yüzünü güldürdü. Tüm yatırım araçları arasından borsa yüzde 1.94’lük yükseliş ile en çok kazandıran yatırım enstrümanı olmayı başardı. Yurt dışı kaynaklı yoğun veri akışıyla birlikte Avrupa Bankacılık sektöründeki yeni gelişmelerin takibini sürdüren borsa özellikle haftanın kapanışına doğru yükselişe geçti. Enflasyon oranları ve FED’in faiz kararındaki söylentilerin azalmasıyla birlikte borsadaki yükseliş daha kararlı olarak izlendi.

ABD’de, Avrupa Merkez Bankası varlık alımının sonlandırılması spekülasyonları ve Avrupa bankacılık sektöründeki bilanço rahatlamaları sayesinde piayasalar daha durağan bir seyir izlemeye başladı. Yurt içi piyasalarda brent petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle sorun yaşanırken gelişmekte olan para birimlerine karşı voltatiliteye rağmen pozitif hava piyasalara hakim oldu.

Bu gelişmeler ışığında haftaya tedirgin başlayan BIST 100 endeksi, geçtiğimiz haftayı yüzde 1.94’lük yükselişle kapatmayı başardı ve 77,975 puanla haftayı kapattı.

Euro ve Doların da iç piyasalarda küresel etkiler nedeniyle artış gösterdiği görüldü. Serbest piyasada dolar ve Euro en çok işlem gören para birimleri olurken dolar bu hafta yüzde 1.47’lik yükselişle uzun zamandan sonra 3,02 sınırını aştı ve 3,044 liraya yükseldi. Euro ise iç piyasadaki işleyişi ve Avrupa Merkez Bankası açıklamaları ile rahatladı ve yüzde 1.28 artış göstererek haftayı 3.40 lira ile kapattı.

Yatırım fonlarında son dönemin en çok konuşulan konusu olan bireysel emeklilik fonları yüzde 0.43, diğer yatırım fonları ise yüzde 0.24 değer kazandı. Yatırım fonları içerisinde yatırımcılara en çok gelir getiren grup ise sepet fonları oldu. Sepet fonları bu haftayı yüzde 1.01 artışla kapattı.

Borsa İstanbul’da bu haftanın en iyi yükselişine Bomonti Elektrik Mühendislik hisse senetleri imza attı. Şirket hisselerinin yüzde 33.80 değer kazanması Bomonti yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Bomonti’yi Afyon Çimento yüzde 29,52’lik artışla takip etti.

borsa istanbul dolar ve euro arttı bist 100 endeksi borsa istanbul hisseleri arttı bomonti elektrik ve mühendislik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!