Mars’a İlk Giden Boeing Olacak!
Advert Advert Advert


Mars’a İlk Giden Boeing Olacak!


Mars’a İlk Giden Boeing Olacak!
Mars’a İlk Giden Boeing Olacak! -

Soğuk savaş döneminin iki süper gücü Amerika ile Rusya arasında girişilen aya gitme yarışında Amerika’yı bir adım öne geçiren Boeing şirketi, şimdi ise Mars’a gitme yarışında Elon Musk’ın şirketi olan SpaceX’e rakip oluyor.

Boeing CEO’su Dennis Muilenburg, Chicago kentinde katıldığı bir toplantıda uzay turizmini ve yörüngede dolaşan alışveriş merkezi projelerini geliştirdiklerini ve ilerleyen zamanda uzayda yer alabilecek otel ve fabrika projelerini hayal ettiklerini ifade etti.

Hedeflerini oldukça yüksek ama gerçekçi olarak tanımlayan Muilenburg, Mars’a gidecek ilk turist kafilesinin Boeing’e ait bir uzay roketi olacağını öne sürdü. Uzay yolculuğunun gelecekte rutin ve sıradanlaşan bir yolculuk haline geleceğine inandığını belirten Boeing CEO’su, şu anda NASA ile birlikte bir roket geliştirme aşamasında olduklarını belirterek roket projesinin Space Launch System ismine sahip olduğunu söyledi. SpaceX ile birlikte Uluslararası Uzay Üssü’ne taşımacılık yapan iki şirketten biri olan Boeing, ilerleyen zamanda sivil uzay taşımacılığına da öncülük etmeyi hedefleri arasında gösteriyor.                  

Elon Musk, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile SpaceX’in her seferinde 100 kişiyi Mars’a götürebilecek bir proje üzerinde çalıştığını söylemişti. Tüm kesimlerin dikkatini çeken bu açıklamanın ardından bu yolculuğun maliyetini yapan uzmanlar, kişi başına düşen maliyetin 100 bin dolara kadar düşürülebileceğini söylemişti.

Boeing’in Ay’a giden ilk uzay yolu firması olmasını sağlayan Saturn V roketinin ardından uzay tecrübesini geliştirdiğini belirten şirket CEO’su Muilenburg, uzay turizminin çok yakında bir sektör haline geleceğini belirterek bu sektörün orta vadede en karlı işlerden biri olacağına inandığını söyledi. Bu sektörün gelişebilmesi adına Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yanında yer çekimsiz otel ve yer çekimsiz ortamda çalışabilecek fabrikalar yapılmasını hayal ettiklerini söyleyen Muilenburg, konu hakkında projelerinin geliştirilme aşamasında olduğunu söyledi.

Şu anda ses hızından 3 kat hızlı uçaklar üretebilme aşamasında olduklarını belirten Boeing’in ilerleyen zamanda 20 Mach hıza ulaşmak istediği gelen bilgiler arasında. Saatte 25 bin kilometre hızdan bahsedilen Mach 20 hızına ulaşılması halinde hem havayolu hemde uzay turizmi konusunda devrim yaşanabileceği belirtiliyor. Bu hıza ulaşılması halinde Türkiye ile Amerika veya Avustralya arası yarım saat mesafeye indirilebilecek.

NASA’nın geliştirdiği Mars’a yolculuk projesi için 19.5 milyar dolarlık kaynak için Amerikan Senatosu’nun onay verdiği açıklandı. Bu proje kapsamında projenin 2018 yılında başlaması bekleniyor.

marsa yolculuk nasa uluslararası uzay istasyonu boeing ceosu muilenburg spacex
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!