FED ve Samsung Tedirginliği Piyasaları Etkiliyor
Advert Advert Advert


FED ve Samsung Tedirginliği Piyasaları Etkiliyor


FED ve Samsung Tedirginliği Piyasaları Etkiliyor
FED ve Samsung Tedirginliği Piyasaları Etkiliyor -

Uluslararası piyasalarda FED kararının açıklanmasının yanısıra Samsung hisselerindeki düşüş tedirginliği yaşanıyor. FED’in faiz artırım kararı açıklaması ihtimalinin artması ile Samsun hisselerindeki düşüşlerden etkilenen piyasalarda tedirginlik hakim.

Küresel piyasalarda FED’in faiz artırım ihtimalinin güçlenmesinden itibaren değer kazanmaya başlayan dolar, Uluslar arası piyasaları etkiliyor. FED ile ilgili bu beklenti nedeniyle tahviller de değer kaybediyor. Avrupa bankacılık sisteminin sorgulanır hale gelmesiyle tedirginleşen Avrupa hisse senetleri ve Amerika endeks vadeli kontratlar, Asya hisselerinin de düşüş yaşaması ile birlikte aşağı doğru bir seyir izledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, son 1 hafta içerisinde 4. kez gerileyerek düşüşlerde etkili oldu. Asya Pasifik Endeksi MSCI, Samsung’un amiral gemisi gerisi Galaxy Note 7 için toplama ve üretimi durdurma kararından etkilenerek teknoloji hisselerindeki satışlar nedeniyle geriledi. Dolar, bu gelişmelerle birlikte küresel piyasalarda değer kazanmaya devam etti. Asya piyasalarında yüzde 0.5 değer kazanan doların yükselişinin sürmesi bekleniyor.

Amerikan Doları’nın küresel açıdan önemli 10 para birimi karşısındaki değerini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, FED’in aralık toplantısından bu yana ilk kez faiz artırımına gitmesi ihtimalinin yükselmesi nedeniyle son 1 haftada sürekli yukarı doğru bir seyir izleyerek yükseliş gösterdi. Asya’daki hisse senetleri, doların hareketlenmesi ve ABD Başkanlık seçimlerine kısa süre kalması ve FED’in faiz artırım beklentilerinin güçlenmesi ile küresel piyasalardaki büyüme üzerinde baskı oluşacağı beklentisile kazançları tersine çevirdi.

Royal Bank of Canada Hong Kong döviz stratejileri müdürü Sue Trinh, dolardaki yükselişlerin tamamen faiz artırım kararı ile ilgili olduğunu belirterek 3 hafta öncesinde FED’in böyle bir beklentisi bulunmadığını kaydetti.

Ham petrol, Cezayir’de üretimin durdurulması kararı ile birlikte, dünyanın en büyük petrol üreticisi ülkelerin bakanlarının İstanbul’da toplanması ile 28 Eylül’den bu yana gelişen kazancını korumayı başardı. OPEC’in petrol piyasalarına istikrar getirme isteğinde olduğunu belirten Rusya ile birlikte Suudi Arabistan Enerji Bakanı ise bu durumla ilgili olarak petrol fiyatları konusunda iyimser olduğunu açıkladı.

küresel piyasalar fed faiz artırımı beklentisi küresel piyasalarda endişeli bekleyiş samsung hisseleri değer kaybediyor dolar yükseldi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
Kredi Garanti Fonu Kurumsallaşma Yolunda!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!
22 Ocak Pazartesi Güncel Altın Fiyatları!