Advert Advert Advert


   

Aramco Türkiye’de Yatırım İçin Girişimlerde Bulunuyor

Aramco Türkiye’de Yatırım İçin Girişimlerde Bulunuyor

Suudi Arabistan’lı petrol şirketi Aramco’nun CEO’su Amin Nasser, Türkiye’de petrol yatırımları için ön görüşmelerde bulunduğunu, petrol dağıtımı konusuyla ilgilendiklerini söyledi.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumundaki Suudi Arabistan’ın kamu petrol şirketi Aramco, Türkiye’de yatırımlarda bulunmak için harekete geçti. Türkiye’de yatırım konusunda bugün ve yarın iki toplantı yapılacağını belirten Aramco CEO’su Amin Nasser, dağıtım ve rafinasyon ile ilgili Aramco’nun Türk pazarına her zaman ilgi duyduğunu açıkladı.

Aramco’nun alt yapı ihalelerine Türk şirketlerinin de katılımına olanak sağlayan anlaşma metnini imzalamasından sonra gazetecilere açıklamada bulunan CEO Amin Nasser, Türkiye’de gerekli ve uygun koşullar oluşursa sıfırdan yatırım da yapabileceklerini söyledi. Bu konu hakkında bir süredir gerekli görüşmeleri sürdürdüklerini belirten Nasser, kesin olarak bu konuda bir yatırım düşüncesinde olduklarını ancak şartların istedikleri şekilde olgunlaşması gerektiğinin altını çizdi. Türk şirketlerle yatırım ortaklığı düşünülebileceğini de belirten Nasser, bu konuda Türk şirketleri ile görüştüklerini ve bazıları ile mutabakata vardıklarını açıkladı.

Türk pazarı ile ilgili olarak farklı fırsatları değerlendirmek istediklerini belirten Nasser, günde 200 bin varil kapasitesine veya daha fazlasına sahip olan rafineriler hakkında durum değerlendirmesi yaptıklarını, konu hakkında şirketlerle görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti. Şimdiye kadar 18 firma ile mutabakat yapan Aramco’nun sektörün en önde gelen Türk ve yabancı yatırımcılarıyla anlaştığı duyuruldu.

Dünya petrollerinin en büyük ihracatçısı konumundaki Suudi Arabistan kamu şirketi Aramco’nun ilerleyen dönemde Türkiye içerisinde yeni açılacak petrol rafinerileri konusunda Türk hükümeti ile de bu konuyla ilgili temas kurmak istediği belirtiliyor. Suudi Arabistan ile Türkiye arasında bu konuda gerçekleştirilebilecek projelerin gerek Türkiye gerekse bölge pazarı için önemli olduğunun altı çizilirken, düşük maliyet politikası sayesinde dünyanın en pahalı petrol ürünlerini kullanan Türkiye’nin iç pazarda daha ucuza petrol ürünü maliyetine sahip olabileceği belirtiliyor.

suudi arabistan şirketi aramco petrol ihracatı petrol rafinerileri dağıtım ve rafinasyon aramco amin nasser
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ayda 1.000 TL Ödemeler ile Konut Kredisi Denizbank'tan!
Ayda 1.000 TL Ödemeler ile Konut Kredisi Denizbank'tan!
Türkiye İş Bankası'ndan Kefilsiz, Anında 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Detayları!
Türkiye İş Bankası'ndan Kefilsiz, Anında 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Detayları!