Kaçağa Karşı Şifreli Önlem
Advert Advert Advert


Kaçağa Karşı Şifreli Önlem


Kaçağa Karşı Şifreli Önlem
Kaçağa Karşı Şifreli Önlem -

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşanan kaçak elektrik kullanımları başta olmak üzere ülke genelindeki kayıp kaçak elektrik konusunu çözmek isteyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu konuda geçtiğimiz aylarda Güneydoğu Anadolu’da elektrik dağıtımının kriptolu sayaçlarla yapılacak pilot bölge olacağını açıklamıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği Dicle Elektrik Dağıtıım, kaçak elektrikle mücadele kapsamında teknolojik yenilikler ve yaptırımlar uygulanacağını söyledi. Böylelikle elektrikte kriptolu döneme geçişin sinyalleri de verilmiş oldu.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan 6 milyon kişinin elektrik dağıtımını gerçekleştiren Dicle Elektrik Dağıtım, yaklaşık 120 bin sayacında teknolojik yeniliğe giderek yerinden okuma sistemini getirecek. Bu sistem ile kapı kapı gezmek yerine otomasyon ile tek bir merkezden tüm sayaçları okuyabilecek olan şirket kayıp ve kaçakları da bu şekilde tespit edebilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun onay vermesi ile bir AR-GE projesi olan kriptolu veya şifreli elektrik kullanımı yakında hayata geçirilecek. Trafolardan elektrik çıkışları bölge bölge tespit edilerek programlanacak, bu sayede kayıp kaçağın nereden geldiği de belirlenecek. Çoklu parametrelerle ifade edilecek sistemde bir adet encoder ve decoder bulunacak. Bu encoder ve decoder’lar sayesinde şifrelenecek olan elektrik kullanım tutarları tek bir merkezden izlenerek faturalandırılabilecek.

Dicle Akıllı Sayaç projesi sayesinde kayıp veya kaçaklar için sistem merkezinde anında uyarı sistemi de kurulacak. Bu sayede kayıp ve kaçak kullanımların anında tespit edilerek gerekli ceza ve yaptırımların uygulanması sağlanacak. Elektrik sektöründe bir reform olarak nitelendirilen kriptolu elektrik uygulamasının önümüzdeki yıllardan itibaren tüm Türkiye genelinde uygulanmaya başlaması bekleniyor.

Bu sistem ile birlikte kayıp ve kaçağa giden 3 milyar liralık tutarın hazineye aktarılacağı ve vatandaşın bu konuda fatura yükünden kurtulacağı öngörülüyor. İsraf, kayıp veya kaçak elektrik kullanımı nedeniyle her yıl 6 milyar liralık elektrik harcamasının yapıldığını belirten Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, kriptolu sayaç projesinin milli ekonomiye büyük katkılarda bulunacağını iddia etti.

dicle elektrik dağıtım kriptolu sayaç şifreli elektrik dönemi başlıyor güneydoğu anadolu kayıp kaçak elektrik tutarı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!