Turizmde Yükseliş 2018 Yılında Bekleniyor
Advert Advert Advert


Turizmde Yükseliş 2018 Yılında Bekleniyor


Turizmde Yükseliş 2018 Yılında Bekleniyor
Turizmde Yükseliş 2018 Yılında Bekleniyor -

Türkiye turizminde son yıllarda yaşanan büyük çöküşün 2018 yılı ile birlikte atlatılması beklenirken Rus turistlerin tekrar büyük bir kesimi oluşturması bekleniyor.

Türkiye turizminde son yıllarda yaşanan büyük çöküşün 2018 yılı ile birlikte atlatılması beklenirken Rus turistlerin tekrar büyük bir  kesimi oluşturması bekleniyor. 

Türkiye turizmi son yıllarda olumsuz etkilenerek gelirlerin büyük oranda düşmesine neden olmuştu. Bunun ardından yaşanan turizm gelir kaybının tamamen yaşanan iç ve dış olaylarla alakalı olduğu düşünülüyor. Bu yıl Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizi turizm ekonomisinin olumsuz bir şekilde etkilenmesi açısından fitili ateşleyen ilk durum oldu. Bunun ardından ülkemizde yaşanan çeşitli terör saldırıları yabancı turistlerin durumdan etkilenerek tercih sebeplerini değiştirmelerine neden oldu. Ardından yaz aylarının ortasında sezonun en hareketli döneminde gerçekleşen darbe girişimi durumu içinden çıkılmaz bir hale soktu.

Bunun ardından turizmciler tarafından yapılan açıklamalarda bu yılın zarar yılı olarak değerlendirildiği görüldü. Yapılan tüm çalışmalara rağmen turizm sektörünün sezon içerisinde toparlanamadığı görüntülendi. Bunun ardında uzmanlar tarafından yapılan son açıklamalarda 2018 yılı için umutlu bir konuşma yapıldı. 2017 yılında da bir süredir turizmin kötü gidişatlı olmasının beklendiği açıklanmıştı. Bunun ardından turizmciler durumdan olumsuz olarak etkilenmiş durumun tersine çevrilmesi için çeşitli alternatif çözümler için harekete geçmişlerdi. Yapılan son  değerlendirmelerde henüz erken rezervasyonların sinek avlaması 2017 yazı içinde turizm açısında kötü bir sezonun geçirileceğini ortaya koymuştu.

Uzmanlar tarafından yapılan don açıklamalara göre Rusya ekonomisinde yaşanan sıkıntılı dönemin aşılması ile birlikte Türkiye turizminin de yaşamış olduğu kötü zamanların telafi edilebileceği düşünülüyor. Bunun için 2017 yılında turizmin toparlanmaya başlayacağı ve ufak hareketlenmelerin yaşanacağı ancak en büyük gelişmenin 2018 yılında gösterileceği açıklandı. Özellikle Rusya ekonomisini düzelttiği takdirde Türkiye turizmine eski dönemlerdeki gibi büyük katkıların sağlaması bekleniyor. Turizm gelirleri geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 32.7 seviyelerinde azalmış bu durum paniğe neden olmuştu. İlerleyen yıllarda verilen tüm zararların fazlasıyla geri alınması bekleniyor. 

turizm sektörü 2018 yılı turizmde büyüme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!