Araçlarınıza El Konulabilir!
Advert Advert Advert


Araçlarınıza El Konulabilir!


Araçlarınıza El Konulabilir!
Araçlarınıza El Konulabilir! -

Sıfır olarak ithal edilen araçların ikinci el muamelesi görmesi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bunun üzerine ithal araç sahiplerinin kaçakçı durumuna düştükleri belirtildi.

Yurt dışından sıfır olarak ithal edilen araçların ikinci el muamelesi görmesi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bunun üzerine ithal araç sahiplerinin kaçakçı durumuna düştükleri belirtildi. 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2013 yılında mevzuatta gerçekleştirilen bir değişiklik sonrasında ithalat izni bulunan firmaların ithal etmiş olduğu belirli bir özelliğin üstünde bulunan lüks araçların artık ikinci el kabul gördüğü ortaya çıktı. İkinci el olarak kabul gören araçların ise devlet tarafından ortaya atılan bazı gerekçeler dahilinde el konulduğu belirtildi. Bakanlığın gerçekleştirmiş olduğu bu uygulama 2008 yılından bu yana 42 bin adet araç sahibinin panik olmasına neden oldu.

Bugün yapılan incelemeler sonrasında 12 bin adet araca bu sebepten dolayı el konulduğu açıklandı. Geri kalan 30 bin adet aracın ise ithalat zamanları göz önünde bulundurulduğu takdirde yeni bir incelemeye tabi tutulması bekleniyor. İthal edilen araçlar el değiştirse dahi her sahibinin bu uygulamadan nasibini alacağı vurgulanıyor. Ancak araçlara el konulması gibi durumların devam etmesine rağmen hala ithal edilen araçların devam etmesi uygulamanın kafa karıştırmasına neden oldu. Bu durum karşısında ilerleyen zamanlarda yeni mağdurlarında ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Değerlendirme yapıldığı zaman pek çok ünlü ismin yurt dışından ithal olarak getirdiği araçların uygulamaya takılması sonucunda kaçakçı muamelesi gördüğü öğrenildi. Bunun ardından haklarında dava açılan ünlü isimlerinde yer alması dikkat çekti. 2013 yılında mevzuatta gidilen değişiklik sonrasında bu şekilde ithalatı yapılan araçlar bir nevi kaçak muamelesi gördüğü için el konulmasına karar verildi. Özellikle ithal edilen kaçak durumda olan araçlar ithal edildikten sonra ülkemizde birkaç kez el değiştirdiyse bu durumda son kullanıcının gerekli davalarla yargılanması bekleniyor. Bu durum araç sahipleri arasında çeşitli tartışmalara neden olurken bunun üzerine durumun tekrar ele alınması için bazı isteklerde bulunuldu. 

araç sahipleri ithal araç kaçakçılık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!