Şimşek: Rusya İle Sorunları Çözdük!
Advert Advert Advert


Şimşek: Rusya İle Sorunları Çözdük!


Şimşek: Rusya İle Sorunları Çözdük!
Şimşek: Rusya İle Sorunları Çözdük! -

Rusya ile kısıtlamaların kaldırılması hakkında açıklama yapan Şimşek, sorunların neredeyse tamamının çözüldüğünü, ilişkilerin iyi seviyede ilerlediğini söyledi.

Katıldığı Uluslararası Medya Forumu’nda ekonomi ve ülkeler arası ilişkiler hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ve küresel ekonomiye yönelik yaptığı İngilizce sunum sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Konuşmasında küresel ekonominin ivme kazandığını, toparlanmanın sadece yükselen ve gelişmiş ülke pazarlarında yaşanmadığını, gelişmekte olan pazarlarda da olumlu gelişmelerin olduğunu belirten Şimşek, Türkiye’nin ekonomik açıdan toparlanma ve gelişmekte olan ülke konumunda olduğunu belirtti. Türkiye’de OHAL olduğu için yatırımcıların güveninin nasıl temin edildiğini sorusunu yanıtlayan Şimşek, gerçekliğin algıdan daha önemli olduğunun altını çizerek, yapısal reformlar ile gerçekliği geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Hukukun üstünlüğü, temel özgürlükler, demokrasi standartları ve haklar açısından Türkiye’nin izlemesi gereken en iyi yolun yapısal reformlardan geçtiğini hatırlatan Şimşek, daha fazla yapısal reformlar yapılarak AB’ye katılım yoluna devam edileceğini söyledi.

Rusya İle Doğru Yoldayız

Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrasında normalleşme sürecine girildiğini ilişkilerin daha iyi olmaya başladığının altını çizen Şimşek, Rus yetkililer ile ticari ilişkilerin önündeki engellerin kaldırılması için ortak bir bildiri imzalandığını, atılan imzalar sonucunun her iki taraf içinde olumlu sonuçlar doğacağını söyledi.

Sorunlar Çözüldü

Rusya ile hemen hemen bütün sorunların çözüldüğünü belirten Şimşek, ortak beyanın hem Rusya’nın hem de Türkiye’nin çıkarına olduğunu, neredeyse Kasım 2015 öncesi döneme dönüldüğünü ilişkilerin çok daha iyi olacağını söyledi. Rusya’nın Türkiye için çok önemli bir ticaret ortağı olduğunun altını çizen Şimşek, yapılan anlaşmadan tatmin olduklarını, domates gibi ufak sorunların iki ülke arasındaki ilişkilerin önüne geçmemesi gerektiğini söyledi.

ekonomi ihracat Rusya yapısal reform
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi