Rusya İle Olan İhracat Artıyor!
Advert Advert Advert


Rusya İle Olan İhracat Artıyor!


Rusya İle Olan İhracat Artıyor!
Rusya İle Olan İhracat Artıyor! -

TİM Başkanı Rusya ile olan ticari ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini söyledi. İhracat oranının ilk 4 aylık süreçte yüzde 30 arttığını belirten TİM Başkanı Rusya’dan ithalatın ise yüzde 15 oranında arttığını söyledi.

İlk 4 aylık süreçteki ihracat rakamları hakkında açıklamada bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatta güzel gelişmelerin yaşandığını 2017 yılının ilk 4 aylık sürecinde Rusya’ya yapılan ihracat oranında yüzde 30 oranında artış yaşandığını söyledi. Mayıs ayında ihracatın daha da yükselmesini beklediklerini söyleyen Büyükekşi, son dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerin yoluna girmesinin ticaret üzerinde çok büyük etkileri olduğunu, petrol fiyatlarındaki toparlanma ve Rus ekonomisinin yeniden büyümesinin ticari ilişkiler üzerinde etkili olduğunu belirtti. 2015 yılında yaşanan uçak kriz sonrasında ekonomik açıdan zorlu süreçlerin geçtiğini bunun zararını her iki ülkenin de gördüğünü belirten Büyükekşi, son dönmelerde ilişkilerin normalleşmesi ile geçmiş yıllarda yaşanan kaybın telafi edilmeye başlandığını söyledi.

Eski Seviyeyi Yakalamaya Çalışıyoruz

Rusya ile ticari ilişkilerin eski haline dönmesi için yoğun çaba gösterildiğini belirten Büyükekşi, ihracatta yaşanan sorunların çözülmesinin bu konuda çok etkili olacağını, vize konusunda yaşanan sorunların ve gümrüklerdeki bekleme sürelerinin azalmasının ticari ilişkileri hareketlendireceğini söyledi. Büyükekşi engellerin kaldırılmasının her iki ülkenin ticari faydası açısından çok önemli olduğunun altını çizdi.

İş Adamları Harekete Geçmeli

Ticari ilişkilerin normale dönemsi için yoğun çaba sarf edildiğini ve bu kapsamda Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev ile devlet yetkililerinin kısa süre içerisinde 5 kez bir araya geldiğini anımsatan Büyükekşi, bu sıklık ile başka hiçbir lider ile görüşme yapılmadığını konunun öneminin buradan anlaşılabileceğini söyledi. Büyükekşi bundan sonraki süreçte sıranın iş adamlarında olduğunu, iki ülke arasında imzalanan mutabakatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

rus ekonomisi ihracat büyüme ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi