Advert Advert Advert


   

4 Ayda 4 Milyar Liralık Senet Protesto Edildi!

4 Ayda 4 Milyar Liralık Senet Protesto Edildi!

Yılın ilk 4 ayında yüzbinlerce senet proteste edildi. Protesto edilen senetlerin toplam tutarı ise 4,1 milyar lira tutarına ulaştı.

Ekonomide yaşanan durgunluğun önüne geçmek için yapılan teşvik ve indirimler sayesinde hareketlenen piyasalar aynı zamanda ticarette kullanılan değerli evrakların da durumu hakkında bilgi veriyor. Kısa süre önce kullanılmaya başlayan kare kodlu çek uygulaması ile piyasalarda çeke olan güvensizliğin ortadan kalkması sağlanmıştı. Kısa süre içerisinde kare kodlu çek kullanımının milyonlarca adede ulaştığını belirten yetkililer, piyasalarda güven ortamı oluşması için kare kodlu çek uygulamasının çok önemli olduğunu söylemişti. Kare kodlu çek uygulaması ile piyasalarda çeke olan güven tazelenirken ticarette yoğun olarak kullanılan özellikle küçük esnafın ticari ilişkilerinde adeta başrolü oynayan senetlerde kısa süre içerisinde pek çok protesto olayı yaşandı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılının ilk 4 ayında yüzbinlerce senet protesto edildi.

4,1 Milyar Lira

2017 yılının ilk 4 ayında gerçekleşen senet protestoları hakkında açıklamada bulunan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi yetkilileri, yılın ilk 4 ayında toplamda 307 bin adet senedin protesto edildiğini söyledi. Kısa süre içerisinde protesto edilen senetlerin parasal değerinin toplamda 4,1 milyar liraya ulaştığını belirten yetkililer, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre protesto edilen senet adedinin yüzde 0,3 oranında azalma yaşadığını, senet tutarının ise yüzde 22 oranında arttığını söyledi.

İlk Sırada İstanbul Var

2017 yılının ilk 4 ayında adet olarak en fazla senedin İstanbul’da olduğunu belirten yetkililer, İstanbul’dan sonra ikinci sırada Ankara, üçüncü sırada İzmir, dördüncü sırada Konya beşinci sırada ise Bursa’nın olduğunu söyledi. Protesto edilen senetlerin tutar olarak en düşük olduğu illerin ise Kilis, Tunceli ve Bayburt olduğu belirtildi.

TBB senet protesto bankalar birliği karekod
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!