105 Ülkeye Sabun Güneydoğu’dan Gidiyor!
Advert Advert Advert


105 Ülkeye Sabun Güneydoğu’dan Gidiyor!


105 Ülkeye Sabun Güneydoğu’dan Gidiyor!
105 Ülkeye Sabun Güneydoğu’dan Gidiyor! -

Son dönemlerde ihracat atağı yaşayan Güneydoğu’dan 105 ülkeye sabun ihracatı gerçekleşiyor. Geleneksel yöntemler ile üretilen doğal sabunlar yurt dışından yoğun ilgi görüyor.

Güneydoğu’da barış ve güven ortamının sağlanması ile hem ekonomik hem de sosyal açıdan olumlu gelişmelerin yaşandığını belirten yetkililer, güven ortamının sağlanması ile ihracat alanında büyük atılımların gerçekleştiğini söyledi. Güneydoğu’da gerçekleşen ihracatlar hakkında bilgi veren Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, son dönemlerde gerçekleşen ihracatların ülke ve bölge ekonomisine katkısının büyük olduğunu söyledi. 2016 yılında birliğe üye olan girişimcilerin ürettiği sabunların pek çok ülkeye ihraç edildiğini, yurt dışından bölgede yöresel yöntemler ile üretilen sabunlara ilginin yoğun olduğunu belirten Çıkmaz, sabunlara Ortadoğu başta olmak üzere Güney ve Kuzey Afrika, Japonya, Çin, İtalya, Fransa, Avustralya, Hollanda, Almanya, İsveç, ABD, Rusya ve Kanada’nın da bulunduğu 105 ülkeden yoğun talep olduğunu ve satış gerçekleştirildiğini söyledi.

Doğal Ürünlere Yoğun İlgi Var

Son yıllarda dünyanın her yerinde doğal ilgilere yoğun ilgi olduğunu belirten Çıkmaz, 2016 yılında üretilen sabunlardan toplamda 119 bin 826 ton ihracat yapıldığını, yapılan ihracattan ise 118 milyon 188 bin dolar gelir elde edildiğini söyledi. Doğal ürünlere artan yoğun ilginin ekonomik açıdan sevindirici olduğunu belirten Çıkmaz, 2017 yılının ilk çeyreğinde yapılan ihracatlardan 36 milyon 49 bin dolar gelir elde edildiğini söyledi.

Projeler Hayata Geçiriliyor

İhracatçıların yurt dışına açılması konusunda bölge olarak çok iyi seviyede olduklarını belirten Çıkmaz, yurt dışına giden her uçakta mutlaka bir Güneydoğulu ihracatçının olduğunu, sektörün bölgede oldukça popüler olduğunu söyledi. Sektör ile ilgili pek çok projenin hayata geçirildiğini belirten Çıkmaz, geleneksel yöntemler ile yapılan zeytinyağlı sabunların yurt dışından çok talep gördüğünü söyledi.

ihracat ekonomi yöresel ürün ticaret gelir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi