Piliç Üretiminde Dünya’da Üst Sıralardayız!
Advert Advert Advert


Piliç Üretiminde Dünya’da Üst Sıralardayız!


Piliç Üretiminde Dünya’da Üst Sıralardayız!
Piliç Üretiminde Dünya’da Üst Sıralardayız! -

Türkiye piliç üretiminde dünya markası olma yolunda ilerliyor. Dünya sıralamasında 8. Sırada yer alan Türkiye, her geçen gün bu sektörde alanını genişletmeye devam ediyor.

Türkiye piliç üretiminde her geçen gün adını dünya listelerinde üst sıralara taşımaya devam ediyor. İklimsel şartlar ve üretime uygun şartlar açısından şanslı bir konumda olan ülkemizde küçükbaş ve büyükbaş hayvan üreticiliğinin yanı sıra kümes hayvanları üreticiliği konusunda da her geçen gün ilerleme kaydedilmeye devam ediyor. Hayvancılık alanında yapılan yatırım ve teşviklerin üreticiler üzerinde oldukça etkili olduğunu, bu konuda girişimci konumunda olan kişilerin da devletin son yaptığı yapısal reformlar sayesinde daha rahat hareket etmeye başladığını belirten yetkililer, 2016 sonu ticari ile elde edilen verilere göre Türkiye’nin elde ettiği başarının oldukça sevindirici olduğunu söyledi. Dünya sıralamasında Türkiye’nin piliç üretimi konusunda üst sıralarda yer aldığını dünyada üretimde sözü geçen ilk 10 ülke arasına adını yazdırmayı başardığını belirten yetkililer, sekizinci sırada yer alan Türkiye’nin elde ettiği başarılar ile yerini korumayı başarırken aynı zamanda daha da ileriye gideceğinin bilgisini verdi.

ABD İlk Sırada

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) verilerinden alınan bilgilere göre dünyada en büyük piliç üreticisinin 18 milyon 283 bin ton ile ABD olduğunu ve dünya piliç üretiminin yüzde 20,4 ‘ünü gerçekleştirdiğini söylediler.

Türkiye 8. Sırada

ABD’nin birinci sırada olduğu dünya sıralamasında Türkiye’nin 1 milyon 958 bin ton piliç üretimi ile sekizinci sırada yer aldığını belirten yetkililer, piliç üretiminin 1990 ile 2016 yıllardı arasında 12 kat artış gösterdiğinin, 2000 ile 2016 yılları arasında ise 3 kat artış gösterdiğinin altını çizdi.

ekonomi piliç üretimi beyaz et üretici
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!