Advert Advert Advert


   

Yöresel Lezzetlere Destek Geliyor!

Yöresel Lezzetlere Destek Geliyor!

Yöresel lezzetler altık destek kapsamında değerlendirilecek. Türkiye’nin mutfağı ile diğer ülkelerden bir adım önce olduğunu belirten yetkililer, yöresel lezzetlere verilen destek sayesinde dünya çapında öne çıkılacağını söyledi.

Türkiye’ni her bölgesinin yöresel lezzetler ile donatılmış olduğunu her bölgenin kendine has bir lezzeti olduğunu belirten yetkililer, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için harekete geçti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) tarafından bölgede bulunan yöresel lezzetlerin destek kapsamına alınacağını, yöreye has olan lezzetlerin tanıtımı ve pazarlanması için daha fazla bütçe ayrılacağını belirten yetkililer, bölgenin gastronomi alanındaki potansiyelinin çok yüksek olduğunu, yapılacak tanıtımlar sayesinde dünya çapında öne çıkan bir havza haline geleceğini söyledi. Şanlıurfa’da düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, GAP BKİ koordinasyonunda Avrupa Birliği’nin de katkılarının alınarak 3,5 milyon avro bütçe ile finansmanı sağlanan Güneydoğu Anadolu Bölgesi Nitelikli Gıda Kümesi Projesi hakkında bilgilendirmede de bulundu. Proje kapsamında bölgede yetişen isot, fıstık, zeytinyağı, baklava ve kebap gibi ürünlerin özel gastronomi ekipleri tarafından tanıtımının gerçekleşeceğini belirten Karahocagil, bölgede her kentin kendine özgü bir ürünü olduğunu ve bu ürünlerin dünya çapında değerini bulması için çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Değerine Ulaşmalı

Bölgede yetişen ürünlerin değerine ulaşması için her türlü çalışmanın yapılacağını belirten Karahocagil, yapılan çalışmaların hem ülke ekonomisine hem ihracatçıya hem de üreticiye çok faydalı olacağını, bu çalışmalar sonucunda herksin kazanacağını söyledi.

En Küçük Yer Bile Özel

Bölgedeki en küçük ilin bile kendine has bir yöresel lezzeti olduğunun altını çizen Karahocagil, bölgede alternatif mutfağın çok olmasının işlerini zorlaştırdığını, bölgenin yöresel lezzet bakımından çok zengin olduğunu bu yüzden en önemli ürünleri öne çıkarmak için çaba sarf edileceğini söyledi.

GAP BKİ yöresel lezzet mutfak Avrupa Birliği ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!