Eroğlu: Kaçak Su Oranı Yüzde 55’e Çıktı!
Advert Advert Advert


Eroğlu: Kaçak Su Oranı Yüzde 55’e Çıktı!


Eroğlu: Kaçak Su Oranı Yüzde 55’e Çıktı!
Eroğlu: Kaçak Su Oranı Yüzde 55’e Çıktı! -

Bakan Eroğlu Türkiye’deki kayıp kaçak su oranının istatistiklerde yüzde 35 gibi görünse de aslında yüzde 55 civarında olduğunun, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

ATO Congresium’da düzenlenen 3. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu’na katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kayıp ve kaçak su oranları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlığın su kaçaklarını önlemek için ülke genelinde yaptığı çalışmaları anlatan Eroğlu, su şebekelerinin yenilenmesinin kaçınılmaz olduğunu, bu problemin çözülmesinin olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi. Türkiye’nin su zengini olmadığını, suyun tek elden ve çok iyi yönetildiğini belirten Eroğlu, son duruma göre birkaç ilde su sıkıntısı yaşanması ihtimali olduğunu, bu konuda tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti. Pek çok hastalığın su yolu ile yayılmasının daha kolay olduğunu ve bu konuda tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Eroğlu, sağlıklı su temin edilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Oran Yüzde 55 Seviyelerinde

Su kaçakları konusunda da açıklamada bulunan Eroğlu, istatistiklerde kayıp kaçak su oranının yüzde 35 seviyelerinde görüldüğünü ancak bakanlık tarafından yapılan tespitlere göre bu oranın yüzde 50 ila 55 arası bir seviyede görüldüğünü, bu rakamın kabul edilemez korkunç bir durum olduğunu söyledi.

Su İdareli Kullanılmalı

Kullanılabilir tatlı su kaynağının fazla olmadığını bu yüzden suyun idareli kullanılması gerektiğini belirten Eroğlu, suyun akıllıca yönetilmesi gerektiğini, vatandaşa en temiz ve en kullanılabilir seviyedeki suyun temin edilmesinin bu konudaki yetkili kişilerin vazifesi olduğunu söyledi. Su temini konusunda teknolojiden faydalanılması gerektiğini belirten Eroğlu, en ileri teknolojinin kullanılmasının ve kayıp kaçak su kullanımının önüne geçilmesi gerektiğini, kısa süreli çözümler yerine 30 – 40 yıl sonrasını düşünerek çalışması gerektiğini söyledi.

 

ekonomi kaçak su su kesintisi tatlı su
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!