Doğan: Sebze Meyve Fiyatı Düşecek!
Advert Advert Advert


Doğan: Sebze Meyve Fiyatı Düşecek!


Doğan: Sebze Meyve Fiyatı Düşecek!
Doğan: Sebze Meyve Fiyatı Düşecek! -

Sebze ve meyve fiyatlarının mevsimsel olarak düşüş yaşayacağını hatırlatan Doğan, Ramazan ayında fiyatlarda herhangi bir artış olmayacağını ve vatandaşın rahat bir ay geçireceğini söyledi.

Ramazan ayı öncesinde oluşan spekülasyonlara bir açıklama da Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Orhan Doğan’dan geldi. Ramazan öncesi, et fiyatları, sebze meyve fiyatları ve pide fiyatı hakkında basında pek çok spekülatif haber yer alırken, sebze ve meyve fiyatları ile ilgili açıklama Doğan’dan geldi. Mevsimsel olarak sebze ve meyve ürünlerinde bolluk döneminde olunduğunu, bu bolluğun Ramazan ayına yansıyacağını belirten Doğan, kış sezonunun sona ermesinin tezgahlarda hissedileceğini ve halde geçerli olan fiyatlarında daha makul seviyelere ineceğini buna bağlı olarak da vatandaşın tezgâhtan daha uygun fiyata ürün alabileceğini söyledi. Ihracatın yavaşlaması ile tüm ürünün iç pazara yönlendirildiğini de hatırlatan Doğan, bundan sonraki süreçte üretimin fazla talebin de az olması dolayısı ile fiyatların daha düşük olacağını söyledi.

Komisyoncular Günah Keçisi İlan Edildi

Toptan fiyatlarda yaşanan düşüşün 2 gün içerisinde tüketiciye yansıyacağını belirten Doğan, vatandaşın sebze meyve fiyatlarındaki düşüşten memnun olacağını belirtti. Üreticiden tüketiciye giden sebze ve meyvelerde fiyatların katlanarak arttığı eleştirilerine cevap veren Doğan, bu zincirde komisyoncuların günah keçisi ilan edildiğini bunun doğru olmadığını savundu.

Kâr Oranı Kanunla Belirlenmeli

Komisyoncuların kâr oranının yüzde 3 ile yüzde 8 arasında değişebildiğini belirten Doğan, serbest piyasa ekonomisi olduğu için fiyatlara müdahale edilmediğini ve bu yüzden fiyatların yükseldiğini söyledi. Doğan bu algının yok edilmesi için kâr oranının kanun ile belirlenmesi gerektiğini, öylelikle sebze ve meyvede oluşan yüzde 50 seviyesindeki kayıp kaçak oranının önüne geçilebileceğini, kayıt dışılığın yüzde 5 ila 10 seviyesine düşeceğini söyledi.

ekonomi sebze meyve hal fiyatları yüksek fiyat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!