Türkiye – Özbekistan Arasında Yeni Dönem!
Advert Advert Advert


Türkiye – Özbekistan Arasında Yeni Dönem!


Türkiye – Özbekistan Arasında Yeni Dönem!
Türkiye – Özbekistan Arasında Yeni Dönem! -

Zeybekçi Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için KEK toplantısının çok faydalı olacağını, ilişkilerin istenilen düzeye çıkarılması için daha sık görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Ülkeler arası ilişkilerin çok önemli olduğunu hem ticari hem de sosyal alanda etkileşimlerin oluşacağını ve her iki tarafında memnun kalacağını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin Türkiye-Özbekistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısında görüşüldüğünü, ilişkilerin daha iyi hale getirilmesinin kazanç sağlayacağını söyledi. Özbek tarafı ile çok faydalı bir görüşme yapıldığını, görüşmelerde Özbek tarafından pozitif yaklaşımların alınmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirten Zeybekci, tarafların bundan sonraki süreçte hata yapmaması gerektiğini, daha dikkatli olunması gerektiğini, ekonominin özellikle özel sektörün bu konuda çok hassas olduğunu bu hassasiyetin dikkate alınarak kararların alınması gerektiğini söyledi.

Çifte Vergilendirme

Toplantıda önemli konuların gündeme geleceğini ve yatırım ve teşviklerin karşılıklı olması gerektiğini belirten Zeybekçi, çifte vergilendirmenin önlenmesinin gerektiğini, bugün bu konunun parafe edileceğini söyledi. Özbekistan ile ticari ilişkileri bir adım öteye taşımak istediklerini belirten Zeybekci, Özbekistan’daki Ürgüt Serbest Ekonomi Bölgesi hakkında Türkiye’nin deneyimlerini paylaşmak konusunda sonuna kadar açık olduğunu, bu konuda iş birliğine hazır olduklarını söyledi.

Siyasi İlişkiler Güzel

Özbekistan’da Ziraat Bankası açılması konusunun gündemde odluğunu belirten Zeybekci, Türk Eximbank kredisi hakkında 350 milyon dolarlık kredi açılabileceğini söyledi. Iki ülke arasındaki siyasi ilişkililerin çok iyi olduğunu ekonomik ilişkilerinde buradan beslendiğini belirten Zeybekci, ekonomik ilişkilerin devamı için ticari faaliyetleri sağlam bir temel üzerine oturtulması gerektiğini, ülkeler arsında sık görüşmeler yapılarak bu konunun da ilerleyeceğini söyledi. Zeybekci, Özbekistan’a gidecek Türk iş adamları için vize konusundaki sıkıntıların çözülmesinin de çok önemli odluğunu belirtti.

Karma Ekonomik Komisyon ticaret Özbekistan ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018