Coğrafi İşret Kâr Sağladı!
Advert Advert Advert


Coğrafi İşret Kâr Sağladı!


Coğrafi İşret Kâr Sağladı!
Coğrafi İşret Kâr Sağladı! -

Coğrafi işaret ile tescillenen ürünler üreticinin yüzünü güldürüyor. Ordu’da coğrafi işaret öncesi 2 liradan satılan fasulye şimdi 35 liradan ihraç ediliyor.

Coğrafi işaretler ile tescillenen ürünler üreticinin yüzünü güldürüyor. Türkiye’nin her bölgesinin ayrı özellikler ile donatılmış olduğunu ve üretilen ürünlerin kendine has özellikleri olduğunu belirten yetkililer, coğrafi işaret ile ürünlerin tescillenmesinin ürünün hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı bir konuma taşınmasını sağladığını söyledi. Ordu’nun Akkuş ilçesinde yetişen ve coğrafi işaret ile tescillenmeden önce kilogram fiyatı 2 lira olan fasulye Akkuş Ziraat Odası’nın girişimleri sonucunda Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret aldı ve tescillendi. Ordu’da yaklaşık olarak 2 bin üretici tarafından yetiştirilen Şeker Fasulyenin yıllık hasadı ortalama olarak 300 tına ulaşıyor. Coğrafi işaret ile tescillenen fasulyenin her geçen yıl fiyatında artış görüldü ve yurt içi ve yurt dışındaki yoğun talebe karşılık verilemiyor. Üreticinin ürettiği fasulyelerin ilçede kurulan paketleme tesisinde paketlenip satıldığını belirten Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, ürünlerin perakende olarak da satışının gerçekleştiğini, lezzet ev ton olarak çok farklı olan fasulyenin üretiminin her geçen gün artırıldığını söyledi.

Avrupa’dan Talep Var

Ordu’da üreticinin bu sene fındıktan yana yüzünün gülmediğini ancak fasulye üretimi yapan çiftçilerin mutlu olduğunu belirten Kaya, lezzeti ve kolay pişme özelliği ile fasulyenin bir adım öne çıktığını ve yoğun talep gördüğünü söyledi. Özellikle Avrupa’dan yoğun talep olduğunu belirten Kaya, fasulye fiyatının 35 liraya kadar ulaştığını, Avrupa’nın bu fiyattan ürünü almaya hazır odluğunu söyledi. Kaya yılık üretim hedeflerinin 44 ton olduğunu sulama problemi sebebi ile miktarın 300 tonda kısıtlı kaldığını söyledi.

Türk Patent Enstitüsü ekonomi ihracat coğrafi işaret
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi