İş Birliği Rekabeti Avantaja Çeviriyor!
Advert Advert Advert


İş Birliği Rekabeti Avantaja Çeviriyor!


İş Birliği Rekabeti Avantaja Çeviriyor!
İş Birliği Rekabeti Avantaja Çeviriyor! -

İşbirliğinin firmalar arasındaki rekabeti avantaja çevirdiğini belirten Öztürk, rakip ile ne kadar birlikte çalışılırsa o kadar avantaj elde edildiğini ve dünya pazarına açılmayı sağladığını söyledi.

Türkiye’de buluşların gerçekleşmesi için rahat ortamların bulunmadığını, gençlere bu imkanın verilmemesinin yaratıcılığı kısıtladığını belirten Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, Türk aile yapısına uygun evlerde garaj ortamı ve mantığının bulunmadığını, ancak dünyada son dönemlerde çıkan büyük buluşlara bakıldığında buluşların garaj ortamlarında meydana geldiğini, gençlere kendi zevklerine göre şekillendirebilecekleri bir alan verilmesinin uygun çalışma ortamlarının oluşmasını sağlayacağını söyledi. Apple ve HP gibi dünya devi teknoloji firmalarının geçmişi incelendiğinde bu firmaların temellerinin garajlarda atıldığını ve bu günlere geldiğini hatırlatan Öztürk, Türk aile yapısında çocukların genellikle odanı dağıtma, derli toplu ol mantığı ile büyütüldüğünü, üniversitelerde bile laboratuvarlarda sürekli düzen kuralının işlediğini söyledi. Buradan yola çıkarak gençlerin rahat hareket edebileceği hem şirket içi hem de şirket dışı insanların buluşlarını bir araya getirebilecekleri bir ortam oluşturduklarını söyledi.

İş birliği ile Hareket Edilmeli

Geçmiş döneme göre Türkiye’de yeni bir süre geçildiğini ve inovasyona dayalı rekabet öncesi iş birliği anlayışının benimsenmeye başlandığının altını çizen Öztürk, rekabet öncesi iş birliğine yönelik yayınlanan yasa ile ilgili açıklamada bulundu. Bu yasanın çıkarılmasının çok önemli olduğunu belirten Öztürk, globalleşmenin olduğu ortamda iş birliğinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Avantaja Dönüşebilir

Türkiye’de rakipler ile temas halinde olmaya genellikle uzak bakıldığını ancak bu düşünce yapısının doğru olmadığını belirten Öztürk, rakip ile ne kadar dirsek temasında bulunulursa o kadar iyi olduğunu savundu. Türk sanayisinin farklı ülkeler ile iş birliği içine girmesinin bilgi paylaşımı yapılmasının çok önemli olduğunu belirten Öztürk, bilginin dışarı çıkmasından korkmak yerine bu durumu avantaja çevirip ortaklaşa projeye girilmesi gerektiğini, artık pazarın dünya pazarı olduğunu söyledi.

rekabet iş birliği ekonomi rakip
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi