İstihdamda Yeni Adres Yenilenebilir Enerji!10 Milyon İstihdam Var!
Advert Advert Advert


İstihdamda Yeni Adres Yenilenebilir Enerji!10 Milyon İstihdam Var!


İstihdamda Yeni Adres Yenilenebilir Enerji!10 Milyon İstihdam Var!
İstihdamda Yeni Adres Yenilenebilir Enerji!10 Milyon İstihdam Var! -

Yenilenebilir enerji her gün dünya genelinde enerji sektöründeki yerini artırmaya devam ediyor. Ülkemizde de gündemde sık sık yer bulan yenilenebilir enerjini dünyada toplam 9 milyon 800 bin kişiye istihdam alanı oluşturuyor.

Dünya genelinde enerji sektöründeki çalışmalar incelendiğinde yenilenebilir enerji alanındaki yapılan yatırım ve çalışmaların her geçen gün artışa geçtiği bilgisi elde ediliyor. Ülkemizde de sık gündeme gelen ve son yıllarda oldukça yoğun yatırım yapılan yenilenebilir enerji her geçen gün sektördeki payını artırmayı başarıyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının (IRENA) Yenilenebilir Enerji ve İstihdam Yıllık 2017 Raporu'ndan alınan sonuçlara göre dünya genelinde işsizlik konusu her geçen gün büyüyen bir sorun haline gelirken yenilenebilir enerji alanındaki istihdam sayısında ise artış yaşandı. Temiz enerjideki yaşanan istihdam artışında bölgesel değişimler, artan talep, enerji teknolojileri maliyetlerinde yaşanan düşüş, artan çevresel duyarlılık bilinci ve rekabetin etkisinin büyük olduğunu belirten yetkililer, biokütle, rüzgâr hidroelektrik ve güneş gibi temiz enerji sektörlerinin baz alındığı rapora göre dünya genelinde yenilenebilir enerji sektör üründe istihdam oranının yüzde 1,1 oranında artış gösterdiğini ve 9 milyon 800 bin kişiye ulaştığını söyledi.

Çin İlk Sırada

Yenilenebilir enerji alanında Çin’in istihdam konusunda ilk sırada yer aldığını ve toplam istihdamın 3 milyon 643 bin kişinin Çin’de bulunduğunu belirten yetkililer, ikinci sırada 876 bin kişilik istidam sayısı ile Brezilya bulunurken üçüncü sırada ise 777 bin istihdam rakamı ile ABD’nin geldiğini söyledi.

94 Bin Kişiye Ekmek Kapısı

Türkiye’de yenilenebilir enerji alanındaki çalışmaların son yıllarda daha ciddi ve daha planlı bir şekilde gerçekleştiğini belirten yetkililer, her geçen gün bu alanda çalışan personel sayısında artış yaşandığını, bundan sonraki süreçte yapılan yatırımların hayata geçirilmesi ile de sayının artış göstereceğini söyledi. Yetkililer Türkiye’de temiz enerji sektöründeki istihdam sayısının geçtiğimiz yıl 94 bin 400 kişi olduğunu hatırlattı.

istihdam yenilenebilir enerji ekonomi enerji teknolojileri temiz enerji
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!