Advert Advert Advert


   

Vergi Sıfırlandı, Bu Yıl Zamsız Satış Var!

Vergi Sıfırlandı, Bu Yıl Zamsız Satış Var!

Geçtiğimiz yıl yapılan vergi indiriminin etkisi bu yıl görülüyor. Geçen yıl yüzde 25 olan gümrük vergisi sıfırlanınca bu yıl hurma fiyatları zam gelmedi.

Ramazan’ın gelmesi ile sofralarda yerini alan ve ramazanın vazgeçilmezi olan hurma bu yıl tüketiciyi üzmedi. Ramazan’ın habercisi olarak görülen ve Ramazan ayı başlamadan tezgahlarda yerini alan hurma ülkemizde iftar sofralarının vazgeçilmez ürünü olarak görülüyor. Sahip olduğu mineral ve vitaminler ve lezzeti dolayısı ile tüketicinin Ramazan ayında en çok tercih ettiği ürün olan hurma geçtiğimiz yıl yaşanan gümrük vergisi indiriminden sonra bu yıl yaşanan döviz hareketliliğinden etkilenmedi. Geçtiğimiz yıl hurma ithalatındaki yüzde 25 oranındaki gümrük vergisinin sıfıra indirildiğini ancak geçen yılın oruç ayına denk gelmediği için etkisinin görülmediğini belirten yetkililer, gümrük vergisinin sıfırlanmış olmasının bu yıl satılan ürünlerde fark edildiğini oynak döviz kuruna rağmen fiyatlarda herhangi bir yükseliş yaşamadığını fiyatların geçen yılın satış fiyatları olduğunu söyledi.

Resmî Gazetede Yayınlandı

Geçtiğimiz yıl Resmî Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile ithalat rejimi kararına ek karar olarak hurma ithalatında gümrük vergisinin sıfırlandığını belirten yetkililer, gümrük vergisinin bu üründe kaldırılmasının tır bazında 3 ila 4 bin dolar arasında avantaj sağladığını sözlerine ekledi.

Doların Yükselişi İndirimi Engelledi

Geçen yıl yapılan vergi indiriminin bu yıl tezgahlara yansıdığını belirten yetkililer, bu yıl hurmanın sofralara zamsız geldiğini geçen yılın fiyatlarının uygulandığını, dolar kurunda yaşanan artışın fiyatlarda dikkat çekecek bir indirim yapılmasına engel olduğunu söyledi. Hurma fiyatlarının ürünün menşeine göre değiştiğini fiyatların 15 ila 100 lira arasında değiştiğini belirten yetkililer, besin değeri en yüksek hurmanın Medine hurmaları olduğunu hatırlattı.

gümrük vergisi vergi indirimi Medine hurması ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!