TEDES Geri Geliyor!
Advert Advert Advert


TEDES Geri Geliyor!


TEDES Geri Geliyor!
TEDES Geri Geliyor! -

Geçtiğimiz yıl suiistimal edildiği gerekçesi ile kaldırılan sistem geri geliyor. Sistem yeni usul ve esaslar ile ilk olarak İstanbul ve Konya’da faaliyete geçecek.

Trafikte meydana gelen ihlaller yüzünden trafik kazalarının çok fazla yaşandığını ve ölüm ile sonlanan kazaların sayısının oldukça yüksek olduğunu belirten TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, geçtiğimiz yıl amacından saptırıldığı ve suiistimal edildiği gerekçesi ile kaldırılan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin (TEDES) hakkında önemli açıklamalarda bulundu. TEDES’in trafik kazalarını ve kazalar dolayısı ile meydana gelen ölümleri önlemek için farklı illerde uygulandığını ancak geçtiğimiz yıl kaldırıldığını hatırlatan Ilıcalı, sistemin şehir içerisinde trafiğin düzenlenmesi, can ve mal kaybının önlenmesi ve hız ihlallerinin önüne geçilmesi gibi amaçlar ile kurulduğunu hatırlattı. Sistemin işleyişine göre TEDES’te kesilen cezaların yüzde 70’lik kısmının Hazine’ye kalan yüzde 30’luk kısmının ise belediyelere gittiğinin altını çizen Ilıcalı, yapılan düzenleme ile belediyelerin aldığı pay oranının yüzde 30 seviyesinde olmasının belediyelerin isteğini artırdığını sistemin bu sayede yayılma gösterdiğini söyledi. Bu durumu suiistimal edenler yüzünden gelir kapısına döndüğünü ve anormal cezalar kesildiği için sonlandırıldığını belirten Ilıcalı, sistemde yeni usul ve düzenlemelerin yapılarak tekrar uygulamaya geçeceğini söyledi.

Bakanlık Müdahale Etti

Sistemi suiistimal edenlerin adeta gelir kapısına dönüştürmesi yüzünden İçişleri Bakanlığı’nın TEDES’i kaldırdığını belirten Ilıcalı, yeni usul ve düzenlemelerden sonra sistemin tekrar devreye girebileceğini sistemin esas amacının trafikte can kaybının önüne geçmek olduğunu sözlerine ekledi.

İstanbul ve Konya’da Başlıyor

Trafikte can kaybını önlemek amaçlı olan sistemin gelecek haftadan itibaren İstanbul ve Konya’da devreye gireceğini belirten Ilıcalı, TEDES için hali hazırda başvuru yapa 130 belediye olduğunu, gerekli şartları yerine getiren belediyelerin sistemi kullanabileceğini söyledi.

TEDES trafik ceza ekonomi trafik cezası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!