Advert Advert Advert


   

Diyarbakır Karpuzdan Sonra Dondurma İle Marka Olacak!

Diyarbakır Karpuzdan Sonra Dondurma İle Marka Olacak!

Türkiye genelinde ürettiği yöreye özel karpuzları ile önemli yere sahip olan Diyarbakır şimdi de dondurma ile marka olma yolunda ilerliyor.

Diyarbakır’da üretilen karpuzların hem Türkiye’de hem de dünyada markalaşma yönünde olduğunu belirten yetkililer ilin şimdi de dondurma üretimi ile ön plana çıkmaya hazırlandığını söyledi. Diyarbakır’ın dondurma üretiminde potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Diyarbakır Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdullah Çetinkaya, bölgenin süt potansiyelini değerlendirmek için böyle bir girişimde bulunduklarını, hem küçükbaş hayvan sahiplerini üretime teşvik etmek hem de bölgede hayvancılığa katkıda bulunmak için girdikleri arayışın sonucunda bu yolu bulduklarını söyledi. Bölgedeki süt potansiyelini değerlendirmek amaçlı günlük 10 tonluk üretim kapasitesine sahip dondurma tesisi açıldığını belirten Çetinkaya, yetiştiricilere ellerindeki hayvanları satmamaları yönünde teşvikte bulunduklarını, elde edilen süt ile kazançlarını artırmayı vadettiklerini söyledi. Dondurma tesisi kurmak için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) sundukları projenin kabul gördüğünü belirten Çetinkaya, tesis kuruluşundaki maliyetin yüzde 50’sini hibe olarak aldıklarını sözlerine ekledi.

İstihdam Sağlıyor

Kurulan tesisin bölge ekonomisine etki edeceğini belirten Çetinkaya, aynı zamanda istihdam alanında da ilerleme kaydedileceğini söyledi. İstihdam meselesini önemsediklerini belirten Çetinkaya, tesisin şu anda 20 kişiye istihdam sağladığını ileride artan üretim ile istihdamda da artış yaşanacağını söyledi.

Kahramanmaraş’ı Geçeceğiz

Kurulan tesisin Diyarbakır için büyük önem teşkil ettiğini belirten Çetinkaya, bölgede doğal artlarda yetişen ürünlerin katkısı ile 38 çeşit dondurma ürettiklerini, dondurmaların şu an Diyarbakır ve çevre illerde satışa sunulduğunu söyledi. Kahramanmaraş’ta da şube açtıklarını belirten Çetinkaya, hedeflerinin dondurma ile ünlü olan bu ili geride bırakmak olduğunu, kaliteli üretim yaparak dondurma alanında marka olmak istediklerini söyledi.

ekonomi hibe desteği tesis isithdam dondurma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!