Advert Advert Advert


   

Son Dakika: İzmir’de Grev Var!

Son Dakika: İzmir’de Grev Var!

İzmir’de ocak ayından beri devam eden toplu iş sözleşmelerinden bir sonuca çıkmayınca çalışanlar grev yapma kararı aldı. Belediye yetkilileri ile uzlaşmaya gidilemediğini belirten çalışan temsilcileri uzlaşmaya varılmadığı için çalışanların greve gideceğini açıkladı.

İşçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıklardan doğan aksamalar yüzünden her zaman mağdur olan vatandaş oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve çalışanları arasındaki zam oranındaki anlaşmazlıktan kaynaklanan sıkıntının faturası da yine vatandaşa yansıyacağa benziyor. Yönetim ile uzlaşmaya varılamadığını ve bu yüzden çalışanların grev yapma kararı aldığını belirten işçi temsilcileri, grevin ne kadar süreceği konusunda net bir açıklama yapmazken zam oranında makul isteklerinin olduğunun altını çizdi. Konu hakkında açıklamada bulunan Türkiye Denizciler Sendikası Şehir Hatları Şubesi İzmir Temsilcisi Ali Ekber Yıldırım, İZDENİZ A.Ş yönetimi ile ocak ayından bu yana toplu iş görüşmelerinin devam ettiğini ancak net bir sonuca ulaşılamadığını bu yüzden grev kararına varıldığını söyledi.

Grev Kararı Verildi

Ocak ayından itibaren yetkililer ile görüşme yapıldığını ancak net bir sonuca bağlanmadığını belirten Yıldırım, sözleşme taslağında zam oranını yüzde 20 olarak belirttiklerini, yönetimin teklifinin ise yüzde 9 seviyesinde olduğunu söyledi. Amaçlarının uzlaşmak olduğunun altını çizen Yıldırım, yetkililerin anlaşma yaptığı diğer şirketleri de göz önünde bulundurarak yüzde 15 seviyesinde son karar verdiklerini söyledi.

Eşitlik İstiyoruz

Uzlaşmak istediklerinin altını çizen Yıldırım, Belediye’ye bağlı İZELMAN şirketine yüzde 16, İZENERJİ şirketine yüzde 13 ila 15 arasında zam yapılırken kendilerine yapılan zam oranını makul bulmadıklarını söyledi. Diğer şirketlere yapılan zam oranını istediklerini fazlasını talep etmediklerini belirten Yıldırım, grev kararı sonrasında Üçkuyular – Bostanlı arabalı feribot seferlerinin duracağını belirtti.

İZDENİZ İzmir grev ekonomi toplu sözleşme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ayda 1.000 TL Ödemeler ile Konut Kredisi Denizbank'tan!
Ayda 1.000 TL Ödemeler ile Konut Kredisi Denizbank'tan!
Türkiye İş Bankası'ndan Kefilsiz, Anında 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Detayları!
Türkiye İş Bankası'ndan Kefilsiz, Anında 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Detayları!