Advert Advert Advert


   

Akarsu: Fındığı Emanete Vermeyin!

Akarsu: Fındığı Emanete Vermeyin!

Fındık üreticilerinin ellerindeki fındığı emanete vererek zarara uğradıklarını belirten Akarsu, fındık fiyatının 9 liraya kadar düşmesinin üreticiyi zor duruma soktuğunu söyledi.

Fındık üreticisinin yüzü bu sene bir türlü gülmek bilmedi. İyi bir sezon geçiremeyen fındık üreticileri önce rekolte sıkıntısı yaşarken hemen ardından gelen külleme sorunu ile oldukça zorlu bir süreç geçirdi. Karadeniz bölgesinde özellikle Ordu’da pek çok vatandaşın geçimini fındık üretimi ile sağladığını belirten yetkililer, zorlu geçen sezon için üreticiler için farklı alanlarda destek programları oluşturdu. İlk olarak alan bazlı gelir desteği vererek fındık üreticisinin yeni sezona hazırlanırken sıkıntısı yaşamasını ortadan kaldırmaya çalışan yetkililer, yaptıkları bu destek ile rekolte sorunun ve külleme problemi ile karşılaşan fındık üreticilerine bir nebze olsun rahat nefes aldırdı. Alan bazlı gelir desteği sonrasında fındık fiyatlarının çok oynak olması ve üreticinin zararının artmasına engel olmak isteyen yetkililer Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kanalı ile fındık alımının yapılmasına karar verdi. Piyasa fiyatlarının az da olsa üzerinde bir fiyat ile üreticilerin fındıklarını alan TMO yeni sezona hazırlanan üreticilerin rahatlamasını sağladı.

9 Liraya Kadar Düştü

Fındık fiyatlarındaki yaşanan düşüşe anlama veremediklerini belirten Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındık fiyatının şaşırtmaya devam ettiğini ve son olarak 9 liraya kadar gerilediğini söyledi. Piyasada arzın az olmasına rağmen bu düşüşe anlama vermediklerini belirten Akarsu, fiyatın yükselmesini beklerken düşüş ile karşılaştıklarını söyledi.

Emanete Fındık Bırakmayın

Fiyat düşüşünden en çok ürününü emanete bırakan üreticilerin zarar gördüğünü belirten Akarsu, sezon başında fındığını emanete veren üreticinin imdi düşük fiyattan ürün karşılığını almak zorunda kaldığını bununda mağduriyete neden olduğunu söyledi. TMO’nun devrede olduğunu belirten Akarsu, üreticilerin TMO ofisini tercih ederek zararını en az seviyeye indirebileceğini söyledi.

TMO fındık fiyatı rekolte ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ayda 1.000 TL Ödemeler ile Konut Kredisi Denizbank'tan!
Ayda 1.000 TL Ödemeler ile Konut Kredisi Denizbank'tan!
Türkiye İş Bankası'ndan Kefilsiz, Anında 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Detayları!
Türkiye İş Bankası'ndan Kefilsiz, Anında 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Detayları!