Beyaz Altında Hasat Dönemi Başladı! Çalışacak İşçi Yok
Advert Advert Advert


Beyaz Altında Hasat Dönemi Başladı! Çalışacak İşçi Yok


Beyaz Altında Hasat Dönemi Başladı! Çalışacak İşçi Yok
Beyaz Altında Hasat Dönemi Başladı! Çalışacak İşçi Yok -

Çiftçi tarafından beyaz altın olarak nitelendirilen sarımsakta hasat dönemine geçildi. 40 bin dönümlük ekili arazide çalışacak işçi bulunamıyor.

Havaların ısınması ile birlikte Türkiye'nin her yerinde bölgeye has yetiştirilen ürünlerde yavaş yavaş hasat dönemine geçiş yapılmaya başlanıyor. Gaziantep’in Araban Ovası’nda 40 bin dönümlük ekili alana sahip olan sarımsak üreticileri beyaz altın olarak nitelendirilen ürünü hasat etmenin heyecanını yaşıyor. Araban Ovası’nın en değerli ürününün bölgeye has olan sarımsak olduğunu, bölgedeki birçok çiftçinin geçimini beyaz altın olarak nitelendirdiği bu ürün üzerinden sağladığını belirten yetkililer, bu yıl Ramazan ayına denk gelen hasat mevsiminde çalışacak işçi bulmakta sıkıntı yaşandığını söylüyor. Bölge halkı için önemli bir gelir kaynağı teşkil eden sarımsağın hasadı esnasında Ramazan ayı ve sıcaklar dolayısı ile zor şartlar altında çalışmak gerektiğini belirten yetkililer, hava sıcaklığının 35 dereceye kadar çıktığı zor şartlar oluşsa bile vatandaşların ek gelir elde ettiği bu ürünün bölge ve ülke ekonomisi için çok önemli odluğunu söyledi.

8 Saat Mesai

Sarımsak hasadı için çalıştırılan işçilerin 8 saat mesai yaptığını belirten yetkililer, işçilerin neşe içerisinde çalışarak işin ve şartların zorluğunu atlatmaya çalıştıklarını belirtiyor. Geçtiğimiz son birkaç yılda Suriyelilerden bölgede çok çalışan olduğu için rahat ettiklerini belirten yetkililer, 25 bin Suriyelinin yurtlarına dönemsi ile işçi sıkıntısı yaşandığını söyledi.

Yurt İçi ve Yurt Dışı Satılıyor

Bölgede yetişen sarımsağın ekonomik açıdan önemli olduğunu, bölgede 40 bin dönüm ekili arazi olduğunu ve 20 bin ton sarımsak hasadı beklediklerini belirten yetkililer, Türkiye’nin her yerine sarımsak gönderildiğini, yurt dışından özellikle Rusya’dan bölge sarımsağına talep olduğunu söyledi.

çiftçi ekonomi hasat sarımsak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!