Son Dakika: Rus Buğday İthalatı Kısıtlamaları Kaldırıldı!
Advert Advert Advert


Son Dakika: Rus Buğday İthalatı Kısıtlamaları Kaldırıldı!


Son Dakika: Rus Buğday İthalatı Kısıtlamaları Kaldırıldı!
Son Dakika: Rus Buğday İthalatı Kısıtlamaları Kaldırıldı! -

Rus Tarım Bakanı buğday hakkında son noktayı koydu. Tarım Bakanı katıldığı bir TV programında Türkiye’nin Rus buğdayı hakkındaki ithalat kısıtlamalarını kaldırdığını açıkladı.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler son dönemlerde daha sıcak bir şekilde devam ediyor. 2015 yılında yaşanan uçak krizi sonrasında iki ülke arasında soğuk rüzgarlar esmişti. Uçak krizinin yaşanmasının ardın iki ülkenin devlet yetkililerinin sert açıklamaları ile sıkıntılı süreç uzun bir süre devam etmiş ve turizmden, ihracata, tarıma ve inşaata kadar pek çok alanda sıkıntılı süreçler yaşanmıştı. Özellikler turizm sektörünün bu süreçte almış olduğu darbenin yaralarının bu yıl sarılması bekleniyor. Soğuk rüzgarların estiği dönemlerde her iki ülkenin de yaptırım kararı uygulaması sınır kapılarından ürünlerin dönmesine ihracatçıların sıkıntı yaşamasına neden olmuştu. Türkiye’den ihracatın engellenmesi ile Rus vatandaşları ise ürünleri farklı ülkelerden daha pahalı şekilde temin etmek zorunda kalmıştı. Yaşanan bu sıkıntılı süreç sonrasında bir araya gelen ve ikili açıklamalarda bulunan devlet yetkilileri bundan sonraki süreçte sorunların çözülmesi için adımların atılacağını belirtmişti. Yetkililerin görüşmesi sonrasında hükümet yetkililerinin de araya girmesi ile iki ülke ilişkisi normalleşme sürecine girdi.

Turizm’de Hareketlilik Başladı

Yaşanan gelişmelerin ardından öncelikle turizm alanında gelişmeler yaşanmaya başladı. Özellikle Rus turistler için düzenlenen erken rezervasyon imkanları ve paket programlar sayesinde Rus turistlerin tekrar ilgisi Türkiye’ye doğru çekildi. İlişkilerin düzelmesi için her iki ülkenin de adıma atması gerektiğini belirten yetkililer bu kapsamda yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Kısıtlamalar Kaldırıldı

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) Rus NTV televizyonuna bir açıklamada bulunan Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, her iki ülkenin de gerekli adımları attığını Türkiye’nin Rus buğdayı ithalatı için uyguladığı kısıtlamaları kaldırdığını bundan sonraki adımda Rusya’nın karşılıklı çıkar temeline dayanarak Ankara ile iş birliği içerisinde hareket etmeye hazır olduklarını söyledi.

ekonomi Rusya ithalat ihracat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!