Yabancı Gemilerde Türk Bayrağı Dönemi!
Advert Advert Advert


Yabancı Gemilerde Türk Bayrağı Dönemi!


Yabancı Gemilerde Türk Bayrağı Dönemi!
Yabancı Gemilerde Türk Bayrağı Dönemi! -

Yabancı bayraklı gemilerde Türk bayrağı dönemi başlıyor. Yabancı bayraklı gemilerin yarısının Türk bayrağına geçiş yaptığını belirten yetkililer sayının kısa sürede artmasını bekliyor.

Gemilerdeki bayrak değişikliği hakkında açıklamada bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, hükümet olarak her alanda olduğu gibi denizcilik alanında da ilerleme kaydetmek için her tülü çabayı gösterdiklerini, sektörün gelişmesi için her türlü desteği verdiklerini söyledi. Denizcilik alanında yapılan çalışmaların devamının geleceğini belirten Arslan, her geçen gün bu alandaki çalışmaların artarak devam ettiğini söyledi. Son 14 yıllık zaman dilimi içerisinde denizcilik alanında önemli gelişmelerin yaşandığını, bu alanda yapılan çalışmaların devrim niteliğinde odluğunu belirten Arslan, sektöre ÖTV’siz yakıt desteği verildiğini bunun denizcilik alnında çok önemli olduğunu, deniz taşımacılığına dair desteklerin ve üreticiye sağlanan kolaylıkların Türk denizciliğinin önemli ölçüde gelişme kaydetmesini sağladığını söyledi. Yabancı gemilerde Türk bayrağı kullanımının yüzde 50 seviyesine çıktığını belirten Arslan, bu sayının kısa süre içerisinde 2 katına çıkmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Alt Yapı Yatırımları Yapıldı

Gemi sanayisinde önemli gelişmelerin yaşandığını bu konuda alt yapı çalışmalarının yapıldığına değinen Arslan, gemi sanayisinin yıllık yaklaşık olarak 2,5 milyar dolarlık ekonomiye sahip olduğunu söyledi. Deniz ticaret filosunun ise 2003 yılına oranla 4 katın üzerinde büyüme gerçekleştirdiğini belirten Arslan, 8,8 milyon DWT büyüklükten 28 milyon DWT büyüklüğe ulaştığını söyledi.

İlk 15 İçerisindeyiz

Türk deniz ticaret filosunun elde ettiği bu büyüme ile dünya bazında bir başarı elde ettiğini belirten Arslan, dünya bazında bu büyümenin yüzde 110’dan daha hızlı olduğunu söyledi. Elde edilen bu başarı ile Türk deniz ticaret filosunun tonajda filo büyüklüğü bakımından dünyada ilk 15 içerisinde olduğunu belirten Arslan, sektöre yönelik yapılan kolaylıkların büyümede etkili olduğunu, ÖTV’siz yakıt desteğinin deniz taşımacılığında önemli olduğunu söyledi.

ÖTV yakıt desteği ekonomi denizcilik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi