Mut Kayısısı Zirveye Çıktı!
Advert Advert Advert


Mut Kayısısı Zirveye Çıktı!


Mut Kayısısı Zirveye Çıktı!
Mut Kayısısı Zirveye Çıktı! -

Mersin’in Mut ilçesinde yetiştirilen Mut kayısısı bu yıl altın yılını yaşıyor. Sezona güzel giriş yapan üreticiler 45 bin ton Mut kayısısı ihraç etmeyi planlıyor.

Kayısı konusunda dünya çapında marka haline gelen ve coğrafi işaret tescili bulunan Malatya kayısısından sonra Mersin’in Mut ilçesinde yetişen Mut kayısısı da aynı yolda ilerleme kaydediyor. İlçede yetişen ve yöreye özgü olan kayısıların çok talep gördüğünü, bu yıl sezonun iyi geçmesi ile birlikte iyi bir ihracat oranı yakalanmasını beklediklerini belirten yetkililer, sezon başında kilogram fiyatı 15 lira olan kayısının sezonun ortasına gelinmesi ile 2 ila 6 liradan satışa sunulduğunu söyledi. Mut kayısısının bugüne kadar görmediği bir ilgiyi gördüğünü ve altın yılını yaşadığını belirten yetkililer, üreticinin hakkını fazlası ile aldığını bu yüzden memnuniyetin yüksek olduğunu söyledi. Hasadın yüzde 50’sinin tamamlandığını, sezon ortasına yaklaştıkça fiyat artışı yaşandığını belirten Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, bu yıl kayısı kalitede hiçbir şey kaybetmediğini kaliteyi muhafaza ettiğini söyledi. Geçen yıl 100 bin ton olan rekoltenin bu yıl da aynı seviyede olmasını beklediklerini belirten Acar, fiyatların geçen sezona göre iki katına çıktığını söyledi.

Üreticinin Yüzü Gülüyor

Kayısı fiyatlarının sevindirici olduğunu ve üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirten Acar, geçen yıl Mut kayısısından 40 bin ton ihracat gerçekleştiğini bu yıl ki ihracat rakamının 45 bin ton olmasını umduklarını söyledi. Bu yıl yüzde 85 oranında kaliteli kayısı olmasının ihracat oranlarına yansıyacağını belirten Acar, kalite yüksek olduğu için meyve suyu için kayısı alacakların kayısı bulamadığını söyledi.

Kalite Fiyatı Artırdı

Kayısılarda kalitenin yüksek olması sebebi ile fiyatlarında yükseldiğini belirten üreticiler hem ihracatçıların hem alıcıların hem de kendilerinin bu durumdan memnun olduğunu, emeklerinin karşılığını aldıklarını söyledi.

kayısı ihracat mut kayısısı üretici
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi