Çin’e İlk Kez Ayak Basacak!
Advert Advert Advert


Çin’e İlk Kez Ayak Basacak!


Çin’e İlk Kez Ayak Basacak!
Çin’e İlk Kez Ayak Basacak! -

G – 20 zirvesinde yaşanan gelişmelerden sonra bu yıl bir ilk gerçekleşecek. Türk kirazı bu yıl ilk kez Çin’e ayak basarak tüketiciler ile buluşacak.

G – 20 zirvesinde yapılan görüşmeler meyvesini vermeye başladı. 2015 yılında Antalya’da G – 20 zirvesinde Çin ile imzalanan bitki sağlığı protokolü sonrasında sürdürülen çalışmalarda olumlu sonuca ulaşıldı. Bu yıl bir ilk gerçekleşecek ve Türk kirazı ilk kez Çin’e adım atacak. Üretici ve ihracatçıyı heyecanlandıran bu gelişme sonrasında açıklama yapan Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Genel Başkan Başdanışmanı İhsan Beşer, 2012 yılında TOSYÖV olarak misafir olarak Afyonkarahisar’da ağırladıkları Çin’in Ankara Büyükelçisine Afyon kirazı ikram edildiğini söyledi. Daha sonrasında lezzet olarak Çin halkının damak tadına çok uygun olan kirazın ülkeye ihraç edilmesi için çalışmaların yürütüldüğünü belirten Beşer, sonrasında 2013 yılında Çin ve Türkiye arasında gıda güvenliği anlaşmasının imzalandığını söyledi. G – 20 zirvesinde de bitki sağlığı protokolünün imzalanması ile iki ülke arasındaki ihracat çalışmalarının hızlandırıldığını belirten Beşer, gerekli şartların yerine getirilmesi ile bu aşamaya gelindiğinin altını çizdi.

Detaylı İncelemeler Yapıldı

Çinli yetkililerin ihracat aşamasına gelemden önce detaylı bilgiler aldığını, kirazın potansiyeli ile ilgili incelemelerde bulunduğunu belirten yetkililer, detaylı çalışmalar sonrasında bu aşamaya gelindiğinin altını çizdi

Çin Pazar’ı Büyük

Çin pazarının Türkiye için büyük bir potansiyel olduğunu belirten Beşer, yakın zamanda Çin’e ihracat yapabilecek firmaların açıklanacağını söyledi. Çin’in kiraz ihracatının yaklaşık olarak 500 milyon dolar seviyesinde olduğunu belirten Beşer, Afyon için bu ihracatın çok önemli olduğunu, büyük Çin pazarını değerlendirmek için üretici ve ihracat yapacak firmaların hassasiyet göstermesi gerektiğini söyledi.

G – 20 zirvesi ekonomi ihracat kiraz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018