Gümrük Alacakları Yapılandırmasında Son Tarih!
Advert Advert Advert


Gümrük Alacakları Yapılandırmasında Son Tarih!


Gümrük Alacakları Yapılandırmasında Son Tarih!
Gümrük Alacakları Yapılandırmasında Son Tarih! -

Gümrük alacakları yapılandırması yaptırmak isteyen borçlular için son tarih açıklandı. Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşların 30 Haziran tarihine kadar ilgili gümrük idaresine başvuruda bulunması gerekiyor.

Gümrük alacakları yapılandırması yaptırmak isteyen borçlular için son tarih açıklandı. Konu hakkında açıklama yapan yetkililer 7020 Sayılı Kanun Kapsamında Gümrük Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Tebliğ’in Resmî Gazetede yayımlanması ile birlikte yapılandırma sürecinin belirtildiğini hatırlattı. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca 31 Mart 2017 tarihinden önceye ait olan idari para cezaları, gümrük vergileri, gecikme faizleri ve faizler gibi borçların yapılandırması için son tarih 30 Haziran 2017 olarak belirlendi. Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların 30 Haziran mesai bitim saatine kadar ilgili gümrük idaresine daha önce belirtilen forma uygun olarak başvuruda bulunması gerektiğini belirten yetkililer, vatandaşların borçlarının birden fazla gümrük idaresini ilgilendirmesi durumunda her idareye ayrı olarak başvuruda bulunulması gerektiğini söyledi.

İlk Taksit 31 Temmuz’a Kadar

Yapılandırmadan faydalanacak olan vatandaşları ödeme tarihi konusunda uyaran yetkililer, kanun hükümleri kapsamında ödenmesi gereken tutarların ilk taksitinin 31 Temmuz 2017 tarihine kadar ödenmesi gerektiğini söyledi. Yetkililer kalan taksitlerin ise bunu takip eden ikişer aylık ara ile azami 18 eşit taksitte ödenmesi gerektiği konusunda bilgilendirmede bulundu.

Resmî Tatil

Yapılandırmadan faydalanarak borçlarını ödemek isteyen vatandaşları resmî tatiller konusunda da bilgilendiren yetkililer, eğer taksitlerin son günü resmî tatile denk gelirse tatili izleyen ilk iş günü mesai saatinde ödeme sürecinin biteceğini söyledi. Alacağın tamamını ilk taksitte ödeyen borçlulara 2017 Mayıs 2017 tarihinden ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanması söz konusu olmayacak.

gümrük alacakları yapılandırma ekonomi kanun hükümleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!