2018’de Zorunlu Olacak!
Advert Advert Advert


2018’de Zorunlu Olacak!


2018’de Zorunlu Olacak!
2018’de Zorunlu Olacak! -

Akaryakıtta yeni dönem 2018 yılı itibari ile başlıyor. EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılından itibaren dizelde binde 5 oranında katkı zorunlu hale gelecek.

2018 yılı itibari ile akaryakıtta yeni bir döneme geçiliyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılından itibaren motorin ya da mazot olarak bilinen akaryakıt türünde en az binde 5 oranında biodizel harmanlaması yapılması zorunlu hale gelecek. Konu hakkında detaylı bilgi veren yetkililer Türkiye’de bazı akaryakıt dağıtım şirketlerinin kısmen isteğe bağlı olarak kullandığı biodizelin motorin ile harmanlanması oranına satışa sunulmadan önce zorunlu taban oranı getirilmesine karar verildiğini belirten yetkililer, bu oranın en az binde 5 oranında olması gerektiğini, bu uygulamadan sonra yerli tarım ürünlerinden ya da bitkisel atık yağlardan üretilmiş biodizelin her 200 litre motorinin içerisinde 1 litre oranında bulunacağını açıkladı. Biodizelin arzında herhangi bir sıkıntı yaşanması ya da biodizel fiyat oluşumunda rekabeti bozucu bir durumun oluşmasında EPDK harmanlama oranında yeniden belirme yapabilecek.

Biodizel İçin Teşvik Olmalı

Biodizel üretiminin gıda güvenliğini riske etmeyecek şekilde artması gerektiğinin altını çizen yetkililer, bu konuda yeni yatırımların teşvik edilmesinin gerektiğini, biodizel yapımında kullanılan yerli tarım ürünlerinin desteklenmesi gerektiğini, bitkisel atık yağ toplayıcılığının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

ÖTV’den Muafiyet Kazandırıyor

Biodizel de uygulanacak binde 5 harmanlama oranı zorunluluğunun yıllık 500 milyon liranın üzerinde biodizel satışına denk geleceğini hatırlatan yetkililer, biodizelin motorin ile harmanlanmasının Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) belli oranlarda muafiyet kazandıracağını, bu harmanlamada AB ülkelerinin öne çıktığını birliğe bağlı olan birçok ülkede yüzde 7’ye varan oranlarda harmanlama yapıldığını söyledi.

EPDK biodizel motorin ekonomi akaryakıt
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!