1 Yılda 1 Milyon Konut El Değiştirdi!
Advert Advert Advert


1 Yılda 1 Milyon Konut El Değiştirdi!


1 Yılda 1 Milyon Konut El Değiştirdi!
1 Yılda 1 Milyon Konut El Değiştirdi! -

Türkiye’de konut sektöründe her geçen gün yeni ve farklı modeller ön plana çıkarken 1 yıllık zaman dilimi içerisinde 1 milyon konutun el değiştirdiğini açıklandı.

Gayrimenkul sektörünün dinamikleri hakkında bilgi verilen gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen GYODER Gösterge Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2017 1. Çeyrek Raporu’na göre dünya ve Türkiye ekonomisinde geçtiğimiz 1 yıllık zaman dilimi içerisinde büyük farklılıklar yaşandı. Yetkililer tarafından açıklanan raporda temel makroekonomik göstergelerden, sektör içi üretim rakamlarına kadar farklı alanlarda bilgilere aktarılarak gayrimenkul sektörü hakkında önemli bilgiler verildi. Yetkililerin açıkladığı raporda son 15 yıllık zaman dilimi içerisinde gayrimenkul sektöründe hızlı bir değişim yaşandığını, sosyoekonomik bazda tartışılan önemli konulardan birinin konut fiyatları olduğunun altı çizidi ve gayrimenkul fiyatlarındaki reel artışın ekonomik büyüme ile doğrudan bağlantılı olduğu belirtildi. Türkiye’nin küresel inşaat pazarında elde edilen son verilere göre giderek yükselen bir ivmesi olduğunu belirten yetkililer, diğer ülkeler ile kıyaslandığında Türkiye’nin Pazar payı en hızlı artan ülkelerden biri olduğunu açıkladı.

Hareketlilik Sağlandı

Gayrimenkul sektörün yapılan düzenleme ve teşviklerin sektörün hareketlenmesine sebep olduğunu belirten yetkililer, 2017 yılının ilk çeyreğinde 2016 yılının ilk çeyreğine göre yaklaşık yüzde 7 oranında konut satışlarının arttığını, aynı dönemde birinci el satışların yüzde 4 seviyesinde arttığını, ikinci el satışları yüzde 10, ipotekli satışların ise yüzde 30 seviyesinde arttığını söyledi.

1 Yılda 1 Milyon

Konut satışı açısından hareketli bir dönem geçirildiğini belirten yetkililer, Türkiye’de 1 yıllık zaman dilimi içerisinde 1 milyon konutun el değiştirdiğini, bu hareketliliğin sektörde çok önemli bir etkisinin olduğunu belirtti.

gayrimenkul sektörü konut satışı ekonomi GYODER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!