BES Otomatik Katılım Sistemi Resmi Gazetede Yayınlandı
Advert Advert Advert


BES Otomatik Katılım Sistemi Resmi Gazetede Yayınlandı


BES Otomatik Katılım Sistemi Resmi Gazetede Yayınlandı
BES Otomatik Katılım Sistemi Resmi Gazetede Yayınlandı -

Uzun zamandır planlanan ve yeni yıl ile birlikte hayata geçirilmesi beklenen Bireysel Emeklilik Sistemi Otomatik Katılım resmi gazetede yayınlanarak hayata geçirildi.

Uzun zamandır planlanan ve yeni yıl ile birlikte hayata geçirilmesi beklenen Bireysel Emeklilik Sistemi Otomatik Katılım resmi gazetede yayınlanarak hayata geçirildi. 

Yılbaşından beri tartışılan Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik olarak katılma şartı dün gerçekleştirilen bir çalışma sonrasında Resmi Gazete’de yayınlanarak hayata geçirildi. Bunun üzerine Başbakan Binali Yıldırım tarafından imzalanan genelgenin detayları ve şartları kamuoyuna bildirilmiş oldu. 45 yaşın altında olan ve kamu ya da özel sektör fark etmeksizin otomatik olarak işveren tarafından katılımını sağlayan sistem bu şekilde yürürlüğe girmiş oldu.

Genelgenin imzalanarak hayata geçirilmesinin ardından yeni yıl ile birlikte 45 yaşın altında olup çalışanların otomatik olarak işveren tarafından yapılan çalışma sonrasında Bireysel Emeklilik sistemine otomatik olarak geçirilmesi bekleniyor. Ancak yine genelgede çok tartışılan cayma hakkı konusunda yükümlülüklerde yer alıyor. Kamuoyu aracılığı ile kişiler ile paylaşılmış olan cayma hakkı yükümlülüklerinin hayata geçirilen yönergede de aynı sistem ile işlemesi bekleniyor.

Sistemin hayata geçirilmesi ve uygulanması konusunda işverenlere büyük sorumluluklar düşüyor. Bu anlamda otomatik katılım için İşverenlerin, çalışanların işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekiyor. İşverenlerin Çalışma Bakanlığı tarafından sürekli olarak denetlenmesi bekleniyor. Bu konuda üzerine düşen görevleri yerine getirmeyen ve sistemi aksatan işverenlerin belirlenmesinden sonra idari para cezasının uygulanması bekleniyor. Sistem kişilerin kendi imkânları dahilinde emekli olmalarını sağladığı gibi ikinci emeklilik kapılarını da açıyor. İşverenlerin sisteme dahil olmaları ve gerekli çalışmaları yürütmeleri için devlet tarafından yetkilendirilmiş emeklilik şirketleri ile anlaşma sağlamaları bekleniyor. Genelgede yayınlananlara göre emeklilik planı sunma, çalışanların ücretinden ödemiş oldukları primlere göre kesebilecekleri katkı payı ve bu katkı paylarını emeklilik şirketlerine aktarım sürelerinin işveren tarafından kontrol altına alınması gerek.. 

bireysel emeklilik sistemi otomatik katılım resmi gazete
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!